App Store Google Play

Нові правила, безпека та просвіта виборців - у Дніпрі обговорили виборчу реформу

24.05.2017 09:00
Нові правила, безпека та просвіта виборців - у Дніпрі обговорили виборчу реформу

Реформування виборчого законодавства необхідно розглядати в комплексі з питаннями безпеки та просвіти виборців. Такої думки 22 травня дійшли учасники публічної дискусії #ВиборчаРеформаChallenge у Дніпрі. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на Громадянську мережу ОПОРА. 

Координаторка виборчих та парламентських проектів Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська вказала на недоліки паралельної виборчої системи, яка зараз використовується на виборах народних депутатів України. Нинішня виборча система ввібрала в себе негатив мажоритарної системи та "закритих" списків. Серед них: посилення впливу великих партій, купівля місць у парламенті, втрата великої кількості голосів виборців, збереження "старих облич", збільшення ймовірності потрапляння в парламент непопулярних кандидатів, зловживання під час визначення меж виборчих округів.

Натомість виборча система з "відкритими списками", коли виборець безпосередньо впливає на проходження в парламент конкретного кандидата, має суттєві переваги. Така система сприяє партійній демократії, оновленню еліт, конкуренції всередині партії, збільшує вплив виборця на остаточний розподіл мандатів. Звісно, запровадження "відкритих списків" несе у собі виклики, такі як складність для виборця, послаблення партійної системи та інші, однак користь переваг більша.

Старший радник з юридичних питань IFES Денис Ковриженко представив головні особливості п'яти законопроектів, зареєстрованих на цей час у Верховній Раді, якими змінюються правила обрання народних депутатів. Всі вони пройшли обговорення в комітетах і у будь-який момент можуть бути внесені у порядок денний Верховної Ради. Лише два з них передбачають справжню імплементацію виборчої системи з "відкритими списками".

Під час дискусії велику увагу учасники приділили питанням безпеки та просвіти виборців. На запитання присутніх Ольга Айвазовська розповіла про ідею Центральної виборчої комісії запровадити електронні протоколи про підрахунок голосів та зауважила, що така ідея була широко розкритикована експертним середовищем через велику загрозу зовнішнього втручання. Вона нагадала про відмову Нідерландів від електронного підрахунку голосів на останніх виборах та про втручання Росії у виборчі процеси в США та Франції.

За словами директора аналітичного відділу "Promedia Consulting" Кирила Захарова потрібні масштабні освітні проекти для підвищення розуміння серед виборців, що ж таке "відкриті списки". "Обіцянки запровадити "відкриті списки" з'явилися ще під час виборів Президента у 2010 році, однак остаточного розуміння у простих громадян, що це таке і навіщо потрібно, немає", - зазначив Кирило Захаров.

Про навчання виборців говорили також Олександр Литвин, керівник департаменту забезпечення діяльності міської ради Дніпровської міської ради, та Вікторія Сердюк, член Дніпровської міської виборчої комісії. Незалежно від того чи збережеться нинішня виборча система, чи буде здійснена реформа виборчого законодавства, рішення на дільницях приймають виборці. Важливо простою мовою пояснювати виборцям систему виборів, а також чому при зміні облич у парламенті не змінюються умови, в яких живуть люди.

Бурхливу дискусію викликала пропозиція запровадити віковий ценз на виборах, заборонивши пенсіонерам голосувати, або надати право голосу лише платникам податків. У відповідь Ольга Айвазовська назвала такі обмеження антиконституційними. "Необхідно працювати з громадянами, а не обмежувати право голосу", - додала Ольга Айвазовська.

На думку керівника Східноукраїнського представництва Міжнародного фонду "Відродження" Владислава Романова, нове виборче законодавство не стане проривом, але здатне забезпечити крок вперед, порівняно з нинішнім. "Головне, щоб не сталося відкату назад", - підкреслив Владислав Романов. Також він відзначив набагато більші можливості для фальсифікацій на виборах порівняно з можливостями громадського контролю за виборчим процесом.

Учасники зустрічі, серед яких були представники виборчих комісій, політичних партій, місцевого самоврядування, громадські активісти та експерти з виборчого законодавства, пройшли опитування на тему ключових ознак бажаної виборчої системи. Результати опитування та систематизовані пропозиції учасників будуть надані на розгляд робочій групі з реформування виборчого законодавства, керівництву ВРУ, лідерам фракцій та народним депутатам.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Максим Мірошниченко

Зрозумілість

Можливо, єдиний мотив, який може мобілізувати широкі кола виборців, який буде сприйматися як прогресивний та новий. Не легалайз, не легалізація проституції, гендерна політика і т.д.Поясню. У 2015-16 р...
У нас небезпідставно прийнято вважати, що українська влада використовує ситуацію з війною у внутрішніх політичних іграх, в тому числі і в узурпацію.Гомо політикус в усі часи було важко втриматися від...
Суддю-сепаратиста з Криму на посаді не відновлено!Чергова судійська зрада не відбулася! Але, на жаль, це ще не перемога..Пам'ятаєте "вибухове" затримання відвертого сепаратиста, а за суміцниством судд...
Анастасія ГОРЯЧА

До Дня Збройних сил України

Сьогодні країна відзначає День Збройних сил України. На п’ятому році війни гостро відчувається необхідність віддати шану Героям, які врятували незалежність нашої країни у 2014 році і продовжують...