App Store Google Play

Чому нові партії не мають перспектив ближчі 5 років

07.05.2017 18:00
Чому нові партії не мають перспектив ближчі 5 років

Багато людей тримаються за ілюзію появи нової прогресивної партії, яка все змінить і наведе порядок. Але факти проти цієї ілюзії. Насправді, чомусь ніхто не відзначає, що така партія після Майдану постала, вона сперлась на середній клас, вона перемогла на виборах – це Самопоміч. Так – це не партія з Майдану, і як ми сьогодні розуміємо не партія змін. Але вона абсолютно відповідає тим очікуванням, які були в умовному середньому класі.

Політична система має свої цикли, які насамперед пов’язані зі зміною поколінь еліти. Як правило еліти повністю змінюється раз на 20 років. В деяких країнах раз на 30 років. Елітні політики це люди у віці від 40 до 60 років. Для України 2020-ті будуть роками зміни еліти початку 2000-х, а саме Тимошенко, Порошенка, Бойка та інших.

Тепер ще спробуємо подивитись на умовний середній клас в Україні, який можна визначати як клієнта і суб’єкта можливих прозахідних змін. «Умовний» тому, що його не можливо вимірювати через доходи, (як це робиться на Заході), в нас доводиться визначати його за іншими критеріями. По-перше, це люди у віці 30-40 років, оскільки вони не совки і не з бандитських 90х. По-друге, це високоосвічена група, яка мусить мати мінімальний зв’язок із Заходом. Це може бути через подорожування, через роботу на західні ринки, або через аналіз отримуваної інформації, що передбачає високий рівень освіти. По-третє, це фінансово самостійна група, яка незалежна від старих олігархічних схем і не становить менеджмент старих компаній і заводів. Як правило, це малий середній бізнес, скопійований з Заходу, або який працює на Захід.

Подивимося тепер на виборця Самопомочі за екзит-полом 2014 року:
— За рівнем освіти найвищий освітній рівень – у виборців «Самопомочі», де 56% мають вищу освіту і ще 6,5% – незакінчену вищу, 25% – середню спеціальну, 10% – повну середню і 2% – неповну середню.
— За віком наймолодший електорат у партії «Самопоміч» (48% віком до 40 років)

Як бачимо, Самопоміч виконала роль нової партії після Майдану, для проактивної групи суспільства. Але, нажаль, в силу кількох важливих моментів із потенційної партії змін вона перетворилась в партію «меншого зла». Ось причини які б я виділив:

1. Провінційне управління. Весь цей час лідер ( і ключовий спонсор) партії залишається у Львові і зрозуміло, що звідти здійснює керівництво. Подобається це чи ні, але Україною керують з Києва, а це означає, що більшість бізнесу, медіа, і еліти зосереджено саме в столиці. Провінційність позначилась і на системі розбудови осередків, яка фактично відсутня. Осередки Самопомочі – це самокеровані організації, слабо пов’язані з центром.

2. Страх лідерства. Оскільки лідер партії перебуває в регіоні – він панічно боїться, що хтось на національному рівні захопить всю увагу медіа, і таким чином рейдерне партію. Саме в цьому основна природа конфліктів з колишніми партнерами як Воля чи група Ганни Гопко.

3. Мерство. Посада мера – це в першу чергу господарська посада, виконавча, яка залежить від цілої купи вертикалей: область, міністерства, Президент тощо. Історія зі сміттям – класичний приклад того, наскільки обмежений мер у вирішенні своїх питань. Тому Садовий посадою обмежив себе в масштабній політичній грі, яку він міг би грати за інших умов. А можливості грати в гру іншому лідеру – не дав.

Тому на сьогоднішній день Самопоміч закрила нішу нової партії, і всі потенційно нові суб’єкти менш ніж за 5 років будуть боротися саме з нею. Але треба зазначити, що така боротьба буде мало успішна, оскільки: Самопоміч таки розчарувала свій електорат, і він буде підтримувати її за принципом меншого зла, і також Самопоміч увібрала багато нових згенерованих післямайдану смислів. Єдиний ким могла б конкурувати нова партія – це лідер, в нашому випадку хіба Саакашвілі, який сьогодні нагадує «велику рибу на піску», можливостей багато, а спроможностей 0. Інші лідери не сформовані, і не мають що протиставити Садовому.

Наступний цикл розпочнеться через 5 років, а більш реально навіть через 10 років. Саме через 5 років ті, кому сьогодні 25-30 будуть в категорії цього проактивного середнього класу 30-35. Сьогодні вони не можуть бути політично активними оскільки проходять становлення особистості, сімей, та економічної активності. Враховуючи, що в цій групі буде багато self-made айтішників та учасників війни, заявляти про себе вони будуть жорсткіше.

Хвиля

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Марія СОЛОМОНОВА

Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!

«Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!», - так закінчуються богослужіння у Православній Церкві України.І ці слова не просто протокольне звернення до вірян згідно церковних канонів. Це те, до чого закли...
Без усякої скромності скажу, але правду.Дуже часто, особливо після чергового мого спітчу про наших політиків, мене питають:"Ну от, кого! Кого! Ти! Ти, особисто, ти! Бачиш гідним посади Президента?"Від...
Соборність - один з наріжних каменів фундаменту Держави, головна державотворча цінність і якість.І в смислі об‘єднання у національній державі всіх земель, населених народом.І в смислі панування...
Днями завдяки щасливому збігу обставин (спочатку в інтелектуальних іграх, а потім в робочому колективі) став глядачем вистави "Дульсинея Тобосская" в Дніпровському театрі Театр "Верим" /// Theatr...