App Store Google Play

Пам'ятаймо своє: Різдво часів УПА

6 Січня 18:00
Пам'ятаймо своє: Різдво часів УПА

Повстанці  – воїни, які захищали Українську Самостійну Соборну Державу, як і зараз це роблять бійці на війні з російською імперіалістичною напастю і їхніми сателітами недореспубліками-терористами. Протягом десятиліть безстрашні воїни несли за собою важкий хрест визвольної боротьби в нерівних баталіях з політичними інтригами, підступністю, брехливою пропагандою, і, у якійсь мірі, історичною несправедливістю. Вони йшли на смерть заради нашої свободи.

УПА вела боротьбу між двома імперіями – Німеччиною та СРСР. Після закінчення Другої Світової війни вони боролись з підступними радянськими каральними військами – НКВДистами та СМЕРШниками, які викошували цілі села невинних людей. На той час УПА була єдиною організованою силою, яка зі зброєю в руках обороняла право українців мати власну державу. Тож, ці воїни ціною свого життя відстоювали незалежність України від фашистських і комуністичних тюрем, вони зробили все, щоб сьогодні наша Україна була вільною.

Окрім того, що повстанці відстоювали цілісність Держави, вони також захищали та плекали автентичні українські звичаї, які в той час були радянською владою просто заборонені. Так, для вояків ОУН-УПА Різдво завжди асоціювалося з надією на національне відродження рідного краю, здобуття Україною своєї незалежності.

Різдво щороку приходить до всіх без винятку. Приходило воно і до повстанців у ліси України. У тодішні буремні роки воїни не зраджували народних традицій і завжди намагалися їх дотримуватися. Це свято для багатьох упівців було рідкісною нагодою бодай частково і ненадовго, але все ж повернутися у часи до війни і вхопити шматочок затишку. Попри практично постійні військові сутички у Карпатах, Провід ОУН прагнув, аби вояки УПА могли відчути радість релігійних свят.

Зазвичай повстанці святкували Різдво в селах – тих, де не було радянських гарнізонів. Зайшовши до населеного пункту напередодні свята, вони обирали кілька хат на околиці та домовлялися із ґаздами, щоб ті приготували кутю і прий­няли до себе на вечерю декількох вояків. Поки одні вечеряли, інші стояли в охороні навколо хат. Потім мінялися – так кожен мав змогу заколядувати.

Однією з найулюбленішою колядок повстанців вважається «Бог Предвічний народився…». Подейкують її співали від Буковини й Гуцульщини до Лемківщини. Зачинали також повстанці колядки, які нараховують стільки куплетів, що для заспіву їх усіх треба ціла ніч - од Святвечора й до ранку, коли наступає Різдво Христове. Повстанські колядки несли у собі потужний енергетичний заряд, прагнення не відступати у боротьбі за волю України та надію на Божу допомогу.

Провідники УПА в такі дні намагалося за можливості прилаштувати незначні подарунки для вояків. Це могли бути тютюн, сушені фрукти, сорочки, рукавиці, шкарпетки тощо. Іноді все це запаковували, а на пакунку писали, для якого повстанця призначений подарунок. 

Ті, хто лишався в криївці також не забували святкувати Різдво. Хоча замкнений простір і бойові умови не давав можливості дотриматись усіх народних традицій, які вони пам’ятали з дитинства. Проте хлопці намагалися приготувати кілька смачних страв до різдвяного столу, прикрашали ялинки, навіть робили дідуха. Під час святої вечері після загальної молитви кілька слів і побажань завжди говорив командир, потім усі сідали за святковий стіл. Протягом вечора упівці також співали колядки, розповідали веселі історії з життя, згадували рідних та мріяли про незалежну країну.

Але попри величність та духовність свята, нерідко Різдво супроводжувалося стріляниною та кров’ю. Сутички з радянською армією, бої, диверсії, засідки  - влада, для якої не було нічого святого окрім Леніна в мавзолеї, радо користувалась нагодою застати повстанців зненацтка. Тому бажання упівців зустріти Різдво в сімейному колі, так як навчила їх це робити українська мати, часто оберталося трагедію.

Одним з найцікавіших атрибутів повстанського Різдва, на який варто звернути увагу, є Різдвяна листівка. Вони відрізняються своєю оригінальністю та незвичністю, більшість листівок бійці створювали власноруч. 

На цих листівках, які вони навіть у тяжких умовах підпілля намагалися виготовляти, щоб вітати друзів та рідних з Доброю Новиною – не лише янголи. Тут люди зі зброєю у руках ідуть поклонитися до скромної карпатської оселі, де Діва у вишиванці поєднала у собі риси їхніх матерів, коханих та сестер. Над хатиною сяє зірка – не радянська п’ятикутна, а ота справжня, Віфлеємська.

В умовах визвольної боротьби, ці листівки були тим засобом, що у бойові будні повстанців вносили незбагненну Різдвяну містерію. Їх або малювали, або виготовляли за допомогою друкарських пристроїв, схованих зазвичай під землею, у криївках. Прикрашатися листівки могли нескладним візерунком з комбінації надрукованих літер, вітальними текстами. Поліграфічним способом, з кольоровими малюнками, різдвяні листівки друкувалися закордонними частинами ОУН.

Тож, повстанська коляда, пісня, листівка, святвечір були тоді й пізніше сильною духовною зброєю. Релігійні свята потужно підтримували дух вояків УПА у боротьбі з жорстоким ворогом та  зберігали віру народу в незалежну Україну протягом всього часу радянської окупації. І ми, нове українське покоління, знаючи героїчні і болючі сторінки трагедії нашого народу, маємо берегти і плекати тендітну ниточку цих спогадів та традицій. Давати пісням, колядкам та звичаям друге дихання, що примушує ритмічніше битися в грудях серце.

Теги: Різдво, УПА


Hoвини Join

Погода, Новости, загрузка...
Руслан Колєсніков

Селфі ціною у 3 тисячі доларів

Приблизно стільки коштує переліт до Штатів (близько 2 тисяч) та доба проживання у одному з недорогих готелів Вашингтону (500 доларів). Це – мінімум, який витратили українські політики, які поїха...
Юрій Фоменко

Місто на Дніпрі

 ( Дещо із заміток "Місто на Дніпрі". Півсотні заміток про непересічних особистостей, реальних громадян міста. Ці особистості – ремісники і педагоги, лікарі і інженери,… Одним словом...
Дар'я Твердохліб

Як позбутися паразитів?

Кривий Ріг – місто  довжиною в життя, що розплелось на сто кілометрів, тягнучись за жилою в землі, за рудою, що ховалася під травою й камінням.Цей, нібито квітучий, пишний та потенційно гро...
Максим Мірошниченко

Переоценить Майдан

Очень многие наши "верхи", отвечая на вопрос "Считаете ли вы Кастро диктатором?", произносят твёрдое и осуждающее "да". Что интересно, так часто отвечают и те люди, которые в неофициальной обстановке...
Знайомство на фронті в півроку дає статус старих знайомих. Сільською вулицею назустріч мені котив веломашину літній чоловік. Медична сумка, картузик на вісім клинців і, як мінімум, крім кілометрів ще...
Кратко о сегодняшнем “слушании” гуманитарного блока бюджета:“В гуманитарной отрасли полная Ж. Но по утверждению чиновников, если полную Ж умножить на коэффициент инфляции и все схемы...