App Store Google Play

Державний Приват. Через півроку Коломойський почне повертати собі банк

19.12.2016 12:00
Державний Приват. Через півроку Коломойський почне повертати собі банк

За шість місяців може статися така ситуація, що Ігор Коломойський розпочне війну за повернення Приватбанку.

Умови націоналізації

Система націоналізації проста: НБУ ввів тимчасову адміністрацію, бо вважає банк неплатоспроможним і направив в РНБО та уряд лист з проханням націоналізувати банк. Власники банку, які вважають претензії НБУ перебільшеними, роблять акт доброї волі і дали лист з погодженням на добровільну націоналізацію. При цьому, власники вимагають аудит банку, щоб довести, що банк нормальний. Якщо це не так, то власники через шість місяців будуть готові докапіталізувати банк на суму зв'язаних кредитів (мова йде про видачу кредитів пов'заних із банком структур).

Далі РНБО підтримує пропозицію Гонтаревої про націоналізацію і після цього уряд, змушений погодитися на націоналізацію.

Націоналізація передбачає, що уряд випустить 30-річні облігації під 5-6% річних на суму в 150 млрд грн. Ці облігації викупить Нацбанк і передасть державному Привату, який матиме 100% акцій у держвласності.

Чому націоналізація

"Приват" - це сьогодні приблизно половина всіх безготівкових переказів в країні. 20 млн людей мають рахунки і з них 14 млн активно ними користуються. Чи можна було б ліквідувати такий банк, якщо навіть він в критичному стані? Теоретично так. Ціна питання ті самі облігації на ті самі 150 млрд. Але проти цього категорично проти виступили НБУ і Коломойський. Гонтарева просто боїться ліквідації, бо може просто "захлинутися" в цьому морі і не хоче брати відповідальність. Націоналізація - це списування проблеми на Кабмін.

Коломойський теж не хотів ліквідації, бо націоналізація дає йому півроку перепочинку. За цей час він не витратить грошей на підтримку ліквідності банку і переведе всю цю історію в судову площину (чомусь видається, що кількість банкротств буде зашкалювати).

Чому на націоналізацію погодився уряд? З однієї сторони - на цьому наполягав МВФ. З іншої - від безвиході, бо вкинути одномоментно в фонд гарантування вкладів 150 млрд - це розкрутити інфляцію до двозначних цифр. При націоналізації - ці гроші ввійдуть в обіг доволі повільно і навряд чи викличуть різкі коливання курсу гривні.

Чого боїться уряд

Перші тижні після націоналізації - найтяжчі для "Привату" через те, що буде сплеск паніки і поки ніхто не розуміє, наскільки швидко Нацбанк допоможе з готівкою. Якщо відомство Гонтаревої буде працювати в своєму штатному режимі бардака, це може стати серйозним ударом по іміджу Мінфіну і уряду.

Друга проблема технологічна. Сьогодні, якщо вірити аналітикам НБУ, банк - це лише IT-технологія без серйозних ресурсів. Але IT-технологія "приписана" до швейцарської компанії і міститься десь там же в швейцарських "хмарах". Її функціональність залежить виключно від доброї волі власників. Поламки системи чи помилка в 2-3 рядках кодів, може загальмувати роботу банку на дні і тижні. А разом з цим, може загальмуватися і доступ до баз даних. Це чудово усвідомлюють в Мінфіні і досі не виключають той варіант, що при спротиві власників, рішення про націоналізацію може перетворитися в рішення про ліквідацію, з усіма наслідками.

І нарешті, третя проблема уряду - перспектива судів з Коломойським. Ніхто не сумнівається, що цей бізнесмен не прагне позбутися банку. І тим більше, навряд чи він хоче віддавати 150 млрд. І тут ми підходимо до головного: людям потрібно пояснити, чому держава змушена платити 6 млрд доларів за борги Коломойського. Звичайно, станом на зараз є його лист і є його пряме підтвердження, що він готовий до конструктиву. І все, що вище говорилося - це лише можливі варіанти розвитку подій. Проте, шість місяців - це надто короткий термін. І вже в липні потрібно буде або отримати гроші або оголошувати Коломойського в розшук.

Перспектива гравців

Зараз багато говориться про те, що після "операціі Приват" Гонтарева піде у відставку. Проте, є інший варіант, не менш вірогідний: вона має закінчити те, що вона називає очищенням системи і завалить банки Ахметова і Пінчука. Те, що досі там ніхто не бачив зв'язаних кредитів, лише дрібне недопрацювання. Їй втрачати в політичному плані вже нічого, і після "Привату" її рейтинг всього-на-всього черговий раз проб'є дно. Вона справді, давно хоче піти з посади і, можливо, виїхати з країни. Але це не значить, що її не вмовлять виконати ще кілька псевдоочисних операцій.

Можна не сумніватися, що найближчим часом Коломойський активніше включиться у гру "відставка Порошенка". Без цього він не зможе активно торгуватися на всіх фронтах.

Завал "Привату" обов'язково репутаційно вдарить по Порошенку, навіть, якщо він максимально від нього дистанціюється. Широкий загал вважатиме винним у завалі "Привату" самого Порошенка, тим більше, що робити винним Коломойського не буде жодна (!!!) політична сила.

Про людей

В усій цій історії можна не сумніватися лише в одному - люди не постраждають, бо держава вже взяла на себе всю повноту зобов'язань. Та й вийшло якось так, що лише 200 тисяч вкладників з 14 мільйонів не підпадають під фонд гарантування вкладів. Як так вдалося зробити, і як НБУ не помітив те, що в інших банках називається роздрібненням вкладів можна тільки здогадуватися.

DSnews

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Рік після призначення екс-очільника місцевого беркута керівником муніципальної поліції я не коментував ситуацію в Дніпрі.Старався бути об‘єктивним і виваженим, щоби не заважати міській владі про...
Чим більше наближаються вибори, тим більше маніпуляцій влади із суспільством можна побачити. Одна з таких маніпуляцій була здійснена під час нещодавнього форуму “Валити не можна залишитись&rdquo...
Ярема ГАЛАЙДА

Про козаків та блазнів

Блазенська вихватка Кармазіна наробила багато шороху. Новий Гетьман кількох з 700 козацьких «військ» України мало того, що пустишка так ще й грається з усілякими Всєвєлікімі.Можна було б п...
Гурток з попередньою робочою назвою "Юний Дніпровський каратель" після всіх бєзобразій першої половини травня нарешті проводить вихідні на свіжому повітрі.Як завжди - з багатокілометровим переходом, н...