App Store Google Play

Вся правда про картину Струнникова «Запорожець»

23.09.2016 17:00
Вся правда про картину Струнникова «Запорожець»

В жовтні цього року виповнюється 145-річчя від дня народження найсильнішої людини у світі — українця Івана Піддубного, портрет якого на повний зріст в образі козака-запорожця експонується в Дніпропетровському національному історичному музеї імені Д.Яворницького, в залі, присвяченому історії запорізького козацтва. Саме таким — сильним, сповненим людської гідності, уявляв славних запорозьких лицарів Дмитро Яворницький, який присвятив своє життя дослідженням про українське козацтво.

Читаючи різні публікації про борця Піддубного, історика Яворницького, художника Струнникова, знову й знову стикаєшся з різними версіями появи цього портрету в Обласному музеї ім. О.М. Поля, де директором понад 30 років був Дмитро Яворницький. Найбільш поширена версія, це та, що Піддубний, перебуваючи в 1906 р. Катеринославі в гостях у Яворницького, позував Струнникову для свого портрета на повний зріст в якості борця-силача, у атлетичному трико, зі стрічкою на грудях. Нібито, художник намалював два однакових портрети, й один з них на прохання Яворницького, змінивши образ борця на запорозького козака (домалював оселедця та шаровари, змінив вуса), подарував вченому для Обласного музею імені О.М. Поля.

Але добре відомо, що Піддубний у 1905-1910 рр. інтенсивно, майже щорічно, виступає на першості світу в Парижі, їде з турне по Італії, в Бельгію, Німеччину, Ніццу, тобто є дуже затребуваним. Нажаль, ніяких документальних свідоцтв про одночасне перебування в Катеринославі в 1906 р. Піддубного й Струнникова, та ще й в оселі Д. Яворницького, не існує, крім сумнівних спогадів мешканців міста. А от листи Струнникова до Яворницького 1907 р., де вони обговорюють проблему доставки портрета борця у вигляді запорожця в Катеринослав, фінансові звіти про витрати по транспортуванню картини (3х2 метри) зберігаються в ДНІМ і проливають певне світло на історію написання цього знаменитого портрета. Тим більше, що оригінал портрета Івана Піддубного у вигляді борця-силача, на жаль, не зберігся.

З біографії Миколи Струнникова відомо, що ним був написаний портрет борця на межі 1899-1900 рр., на піку професійної атлетичної кар’єри 28-30-річчного Піддубного, а для музею на прохання Д. Яворницького Струнников спеціально зробив ще один варіант портрета. Як він писав Дмитру Івановичу 29 травня 1907 р.: «Я Вам послал копию с некоторыми изменениями, а оригинал находится у И.М. Поддубного. Написан он с натуры и лучше, чем копия. На оригинале он без чуба, усы закручены, вместо штанов — трико. Только одна грудь на вашем портрете осталась без изменений. Рост на обоих портретах натуральный».

Зріст борця був 184 см, вага – 120 кг, обхват грудей – 134 см! Біцепс – 45 см, зап’ястя -21 см, шия – 50 см, на талії – 104 см.

Бачив чи ні свій портрет в образі запорожця сам Піддубний – невідомо, але у 1915 р. він виступав в Катеринославі з цирком італійця Енріко Труцци в приміщенні місцевого цирку (район Озерного ринку), боровся з видатними атлетами. Якщо у нього були дійсно на стільки тісні стосунки з Дмитром Яворницьким, то, можливо, він заходив до музею й споглядав портрет.

Довгі роки портрет Піддубного–запорожця, зіпсувавшись під час революцій, війн, недбалого відношення в роки репресій і боротьби з «буржуазним націоналізмом», маючи неприглядний вигляд, зберігався в фондах музею. Але у 2006 р. знайшовся спонсор – київський видавець Володимир Недяк, який сприяв реставрації портрета у реставраційному центрі в Києві. Портрет було оформлено у коштовну раму, і після цього картина знайшла своє почесне місце в залі запорізького козацтва в ДНІМ ім. Д. Яворницького.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Багато чую останнім часом про геройство, мотивованість та крутість, як необхідні якості для солдата. Скажу чесно: фігня це все, як на мене.Герої затикають подвигами чужі або ж свої помилки.Найкраще пр...
Всі журналісти у Дніпрі знають, що я завжди відкритий для співпраці. Незважаючи у владі я, або ні. І жодного разу я не пошкодував про співпрацю. Бо завжди витримувались ази журналістської етики. Тобто...
Ярема ГАЛАЙДА

Про акції і провокації

Вчора не зміг прийти на мітинг «Свободу полоненим», бо приїхав до міста лише сьогодні рано вранці.Але, дякувати Кирилл Дороленко, сьогодні акція продовжилась біля «парку ракет»...
Антон МОРОЗ

Футбол поза спортом

Великий футбол, як і будь-який великий спорт, був, є і буде частиною політичних ігор. Варто лише зануритися у події минулого століття і побачити, що переважна частина масштабних змагань перетворювался...