App Store Google Play

Перейменування вулиць Дніпра: нові секрети та подробиці

05.08.2016 20:00
Перейменування вулиць Дніпра: нові секрети та подробиці

Піонерська, Червоноармійська, Горького, Червона Балка – чимало вулиць Дніпра дублювалися. Частину з них під час топонімічної реформи перейменували. Хоча комісія, яка працювала над перейменуваннями, певна: у мегаполісі важко уникнути копіювання назв. Основний акцент – на освітньому і патріотичному потенціалі, історії і культурі, місцевому колориті.

«У Дніпрі було чимало вулиць, назви яких дублювалися. Частину під час топонімічної реформи ми перейменували. Хоча у мегаполісі важко уникнути дублювання. Вулиця Богдана Хмельницького існувала на лівому березі Дніпра. Тепер на правому з’явився проспект з такою ж назвою. Знана в обласному центрі вулиця Олександра Поля. Відтепер є й однойменний проспект. Комісія вважає, що внесок цих історичних постатей в розвиток України і нашого краю великий. Вони визначили вектор розвитку Катеринославщини та Донецько-Криворізького басейну на багато сторіч», – зазначає декан історичного факультету ДНУ ім.Олеся Гончара Сергій Світленко, який очолював історико-краєзнавчу секцію міської комісії з перейменувань.

Не дублюються відтепер вулиця і площа Горького. Вулицю перейменували на Княгині Ольги. За легендою, дружина князя Ігоря бувала на Катеринославщині. Площа ж відтепер називається Половицька. Тим самим була увічнена козацька слобода, яка існувала в нашому краї ще у XVIII столітті. Нині маленька вулиця Половицька логічно виходить на однойменну площу. За словами Сергія Світленка, це органічний дубляж.
Натомість зберегли ім’я Горького вулиця в Таромському та театр російської драми.

Позбавляючись подвійності у назвах топонімів, комісія керувалася краєзнавчими та національними аспектами. Вулиця Дзержинського відтепер носить ім’я Володимира Вернадського. Він відомий як український філософ, перший президент Української академії наук, у 1918 році сприяв відкриттю Катеринославського університету, мав дружні стосунки з етнографом Дмитром Яворницьким.

Площа Дзержинського тепер значиться на мапі Дніпра як Новокодацька. Новою назвою увічнено Новий Кодак – раннє модерне місто, яке існувало за часів Богдана Хмельницького. Перші згадки про нього датуються 1645 роком.

У ряді випадків, змінюючи назви, комісія зберігала дубляж. Фахівці підкреслюють, робили це навмисно.

«Це не порушення. Топонімічна традиція усталена. Провулок за довжиною невеликий, тому він зазвичай успадковує назву вулиці. Наприклад, вулиця, провулок та тупик Червона балка по-новому називаються теж однаково – Крута балка», – підкреслює Сергій Світленко.

Також були ліквідовані такі топонімічні об’єкти, як Піонерські (тепер вулиця Бортницька, провулок Марти Головіної), Пролетарські (нині вулиця Галицька, провулок Галицький), Червоноармійські (зараз вулиця Футбольна, провулок Червонокалиновий).

Над топонімічною реформою у Дніпрі працювали краєзнавці й історики, пропозиції вносили юристи та громадські активісти. На мапі обласного центру з’явилося понад 350 нових топонімічних об’єктів.

Вулиці Дніпра стали більш українськими, у деяких назвах загартована козацька звитяга, понад 200 топонімів носять імена та прізвища історичних постатей, з десяток – набули європейських назв.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Не знаю сірий він чи чорний? Він змушує задуматись.На площі однієї з столиць країн соцтабору - постать людини у скульптурі і монумент сотням тисяч загинувших людей. Одна країна для своїх завоювань вби...
Дніпро ніяк не оговтається від підвищення вартості проїзду на маршрутках. Відтепер вона складає всі 7 гривень! При цьому абсолютно не залежно від якості автобуса і довжини маршрута. А найгір...
Нє, ну от сидів, нікого не займав два дні. Не бухтів би й далі.Встав собі зранечку пішов і разом з сусідом розгріб доріжку під під‘їздом, потім - оскільки у сусіда гараж у дворі і треба якось ви...
Четвертий рік не цікавлюся футболом. Особливо українським. Але і досі чую оце:- Можна програти з честю, а вони...- Як завжди, намагалися утримувати нічию, а в результаті програли...- Вони ж заробляють...