App Store Google Play

Переселенці - владі: хоча б не заважайте!

24.02.2016 13:00
Переселенці - владі: хоча б не заважайте!

17 лютого в Києві відбулися Парламентські слухання з проблем ВПО. Головне питання, яке мають переселенці до держави - створення цільової житлової програми, яка б дала можливість людям нарешті визначитись з місцем проживання.

"Сила Майбутнього" - одна з небагатьох громадських організацій, яка об'єднала переселенців у Дніпропетровську. 

Про маленькі і великі перемоги на шляху до власної оселі розповіла лідер ГО Тетяна Гладкова. 

"В січні 2015 року прийшло усвідомлення того, що швидко все це не закінчиться. Реально ця історія, як свідчить досвід інших країн, - це не рік, не два, і не п'ять. Згадайте Грузію, Балкани, Придністров'я.

Вже тоді було зрозуміло, що необхідно в першу чергу вирішувати проблему з постійним житлом. Насправді, більшість людей не готові систематично працювати над питанням - всі добре вміють лише чекати. Я особисто знаю лише чоловік 20-25 в регіоні, які повсякчас стимулюють владу до вирішення житлової проблеми. 

І нашій владі, і представникам міжнародних організацій ця тема була не цікава до середини 2015р. Вважалося, - ось вам модульні містечка, ось вам ремонт гуртожитків і дякуйте за це. Але ж ми розуміли, що це, на жаль, не вирішує проблему в цілому. В січні 2015р. була зустріч з представником ЄС в Україні Яном Томбінські, - я йому вже тоді сказала, що необхідно обговорювать тему саме постійного житла. І 1,5 млн євро, які вони витратили на ремонти та модульні містечка, - підуть в повітря. Цей проект був розпочатий влітку 2014р. і одна з його задач була - не лише прихистити тимчасово переселенців, а й створити резерв житла в Дніпропетровській області незалежно від того, як будуть розвиватись події на Сході. Зрештою, я мала рацію і мій візаві це визнав.  

Приведу реальні цифри. Мінімальна вартість оренди житла в Дніпропетровську - 3 500 грн. В усьому світі існує пільгове кредитування. З урахуванням сьогоднішіх цін на нерухомість придбати в кредит житло - більш, ніж реально! І до того ж, ми будемо сплачувати за власне, а не чуже. Бо, відверто, я не розумію, куди через 5 років підуть наші діти.

Наприклад, вже від 16 грудня діє Закон про компенсацію втраченого на окупованій території житла. Але прийняття закону і його виконання в нашій країні - це небо і земля. Головне - не вказані механізми роботи, не зрозуміло, хто є виконавцем. От, наприклад, Мінрегіонбуд не хоче виконувати цей закон, вважає, що це - не його сфера. А тоді хто? Невідомо. Але якби закон діяв, то, наприклад, держава могла б компенсувати нашу нерухомість в рахунок нового житла.  

Для запровадження реальної державної програми з кредитування житла, яка б мала економічне підгрунтя, необхідно провести серйозний моніторинг. І цим також мають займаться державні органи. Тобто соціологічне опитування я вам і сама організую - без проблем. За всіма правилами, воно буде репрезентативне. Але ж брати його за основу економічної програми держави - не логічно.

За цей рік ми пройшли всі кола, які тільки можливо пройти у нашій державі при отриманні земельної ділянки, яку має отримать кожний громадянини за законом. Всі про це знають, але ніхто не отримує. Але ми знайшли, вибігали. 14 ділянок, ЧОТИРНАДЦЯТЬ! Так, вони не ідеальні, ті ділянки. Там немає жодних комунікацій. Але це наша маленька перемога. І ось нарешті наше подання знаходиться на розгляді міської ради Дніпропетровська. Документи подали ще влітку, коли головувала Булавка. Чесно попередили чиновників - гратись з нами не вийде. Все ж 14 ділянок, що знаходяться поряд, - це доволі великий кусень. Тому зовсім не варто "губити документи", "футболить" нас, ще щось вигадувать. Ми брали участь в одній з літніх сесій 2015 року. Я вийшла і прямо сказала: "Шановні депутати, у вас тут сидять люди, які по три роки не можуть отримать свої 10 соток. Нам необхідно 50 одразу. Я навіть не уявляю вашу реакцію. Але ми вас по-доброму просимо і попереджаємо - просто не лізьте! От не треба нічого робить, не треба допомагать - просто не лізьте! Нехай закон попрацює без вашої "участі". 

Але потім почалася виборча компанія. Чекаємо, як і інші городяни, на сесію.     

Звичайно, коли ми отримаємо ці ділянки, - це буде лише 1% від необхідного. Ще процес оформлення власності. Будуватись також грошей нема. Але, наприклад, держава в сосбі місцевих органів влади за цей час могла б підготувати програму розвитку комунікацій в районі ділянок.

Також відомо, що в міськраді розроблені проекти соціального житла, але грошей нема і ніхто не хоче цим займаться. Ми готові залучати в місто інвестиції під ці проекти та міжнародні фонди для вирішення проблем переселенців.

Наприклад, ті ж канадці готові сюди постачати безкоштовно модульні системи для житла в необхідній кількості. Але потрібна участь держави в питаннях логістики, розмитнення тощо.

Ось ще один приклад, як чиновники "допомагають" переселенцям. Нещодавно в облраді був підписаний меморандум по реалізації польського проекту допомоги переселенцям. Згідно проекту польська сторона готова прийняти 15 родин біженців, фінансувати їх навчання (перекваліфікацію), перший етап проживання, стартап. Самі переселенці про цей проект дізналися випадково і по факту вже підписання. Нам ніхто не повідомив. Тобто які саме 15 абстрактних родин мали на увазі чиновники, коли підписували договір, - залишається загадкою. Припускаю, що справжні переселенці ніколи б про проект не дізналися, якби не випадковість. Фактично, гроші взяли на нас без нас. Ні, шановні, так не вийде!

Ще питання - за діючим законодавством ми не є частиною територіальної громади. Хоча й живемо тут вже понад 1,5 роки. Сподіваюсь, найближчим часом у нас будуть більш близькі стосунки з місцевою владою - всі розуміють, що допомагать переселенцям доведеться, особливо з перерозподілом бюджетів у рамках децентралізації. Але як нам допомагать, якщо ми - "не громад"? Адже "громада" буде проти. І тоді місцеві депутати позитивно вирішать питання про те, щоб вважати нас "громадою", наприклад, через 1 рік постійного проживання. Якраз це питання можливо вирішувать на місцевому рівні. 

Парламентські слухання пройшли ніяк. Присутні були майже самі переселенці. Народним депутатам не цікаво. Але той факт, що вони взагалі відбулися, те, що ці питання взагалі були озвучені в стінах парламенту, - це вже велика перемога".

Ось так на одному диханні - про інвестиції, міськраду, чиновників, депутатів і велику мету всіх "переміщених осіб" мати власну домівку.

"Украина - общий дом. Почему я стал бомжом?", - звертаються до влади їхні діти.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Максим Мірошниченко

Як нам оздоровити суспільство

Лише активне долучення громадських кіл до життя міста чи держави несе у собі якісь перспективи. Інакше ми приречені на культики капищних жерців, дворових месій чи міських господарників. Бо їх піар-ход...
Останнім часом все більше знецінюється результат вищої освіти в Україні. Після школи абітурієнти складають ЗНО і вступають до вишів, не тому, що бачать себе в тій чи іншій професії, а тому що “т...
Антон МОРОЗ

Fiat justitia et pereat mundus

Ніщо так не загартовує людину, як українські суди. Ви бували колись в українському суді? Чи відчували ви праведні страждання від очікування чергового засідання? Якщо ні, то ви - щаслива людина. Або ж...
Чому ми програємо інформаційну війну країні-агресора? Тому що професійно працюють одиниці, а до рівня пропаганди Росії нам як до Сонця на гвинтокрилі…Без лірикиМене вивів із душевної та професі...