App Store Google Play

Комунальна власність має управлятись ефективно та приносити зрозумілий економічний та соціальний результат

03.02.2016 13:40
Комунальна власність має управлятись ефективно та приносити зрозумілий економічний та соціальний результат

На відміну від решті органів місцевої влади у Дніпропетровську, обласна рада тривалий час залишалася поза увагою преси і суспільної уваги. Сталося це в першу чергу тому, що попри активні реформи і зміни як в Дніпропетровській ОДА, так і в міській раді, обласний представницький орган до кінця 2015 року залишався тим самим, що вітав Віктора Януковича з узурпацією влади і радо підтримував «драконівські» закони від 16 січня 2014 року. Як не хотіли свого часу патріоти розігнати цей оплот прихильників Віктор Федоровича (98 з 120 депутатів представляли Партію регіонів), та всі їх спроби виявилися намарне.

Аж от, після місцевих виборів змінилася політична конфігурація і найбільший на Дніпропетровщині розпорядник бюджетних опинився під керівництвом доволі широкої коаліції сил патріотичного і демократичного спрямування. Не могло це не вплинути і на роботу постійних комісій обласної ради, які змінилися кардинально за представництвом, і – хочеться сподіватися – якісно за своєю роботою.

Сьогодні наша увага прикута до постійної комісії Дніпропетровської обласної ради з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства. Наш співрозмовник – новий профільний заступник голови обласної ради з питань комунальної власності та ЖКГ Валерій Безус.

Пане Валерію, як зазвичай у таких випадках, перше питання про те, що вже сталося: вибори допомогли змінити ситуацію в облраді на краще?

Головне, що на мою думку дає можливість змінити ситуацію на краще - створення коаліції демократичних сил. Це дійсно носить нове явище у регіональній політиці, коли декілька партій змогли нормально домовитись у демократичному процесі та взяти на себе відповідальність за роботу обласної ради та її апарату.

Ви вже оцінили стан справ? Наскільки все погано?

Десь просто погано, десь - вже критично. Треба розуміти, що ступінь керованості процесів з боку реального власника - громад дуже низька, майже нульова. Тобто громади є власником лише номінально. Реального власника нема, а сама власність використовується так, як зазвичай використовують те, що отримано безкоштовно в тимчасове користування. Нажаль, укорінилися лише дві моделі поведінки для того, хто отримав цю власність у користування: або спробувати перетворити на свою власність – тобто перекласти з балансу держави у власну кишеню, або максимально стягнути всю можливу користь у максимально короткий термін. Це стосується всього - як нерухомості так і підприємств.

А може бути інакше?

Та має бути! Уявіть собі – об’єднані громади Дніпропетровської області - фактично на сьогодні акціонери багатомільярдної корпорації, які жебракують, але  не хочуть визнавати те, що фактично сплять на грошах.

Ну гаразд, було все погано, ми розуміємо, що люди з донецько-криворізької команди «професіоналів» ані за моральними, ані за розумовими здібностями не могли дати всьому тому раду. Але що будити робити ви? Час іде… а чи є ідеї?

Те, що я сказав, що ситуація складана – не значить, що вона не вирішувана! Ситуація по деяких напрямках навіть критична, але є чітке розуміння, що робити і треба лише сфокусовано попрацювати, щоб вже за зрозумілий строк отримати перші позитивні результати.

Можна конкретніше? Хоча б кілька перших кроків?

Ключові напрямки, на яких я вже концентрую свої зусилля - це управління, інвестиції та прозорість.

Управління – мається на увазі комунальними підприємствами?

Питання контролю за діяльністю комунальних підприємств та закладів дуже актуальне. Жоден власник не може собі дозволити відсторонитись від аналізу та оцінки ефективності призначених керівників його підприємства. Для реалізації такого аналізу мають бути задіяні механізми створення та роботи наглядових рад та ревізійних комісій (як статутних органів підприємств та закладів),  узгодження та затвердження відповідних фінансово-економічних, виробничих або організаційних планів, затвердження річних звітів керівництва, та інших. В той час як сучасна наука управління має цілий арсенал засобів реалізації прав власників, комунальні підприємства та заклади керуються як феодальні вотчини.

Нас чекають масові звільнення?

Виключно нефахових, несучасних керівників, випадкових людей на посадах та крадіїв. Цих – однозначно.

Далі у Вас за планом інвестиції…

Дуже серйозне, й для мене - пріоритетне завдання, в ряд з питанням підвищення якості управління комунальною власністю, - це питання залучення інвестицій. Справа в тому, що зношеність, як фізична так і моральна основних фондів підприємств та закладів, що належать громаді - майже катастрофічна. Рівень ефективності використання таких зношених фондів - вкрай низький, що веде до шалених операційних та капітальних витрат та, відповідно - до надмірної ціни пов'язаних з їх використанням послуг для членів громади та підприємств регіону. З іншого боку - є дуже значний резерв економії за рахунок модернізації. Більше того - інвестиції в інфраструктуру регіону мають стимулювати загальне економічне зростання не тільки у комунальному сегменті.

Ви говорите майже ті самі слова, що й попередники. Я як головний редактор про інвестиції в інфраструктуру регіону чув ще від Надії Дєєвої. І де?

Я абсолютно переконаний в тому, що для залучення іноземних інвестицій та донорської допомоги є купа нереалізованих можливостей. Звісно, робота в цьому напрямку потребує фаховості та досвіду, але це для мене вже технічне професійне питання. Головне щоб була нормальна підтримка як на рівні громади в цілому, так і на рівні представників інтересів громади в органах місцевого самоврядування.

Ви ще згадували про прозорість. Що Ви вкладаєте в цей популярний зараз термін?

На мою думку багато проблем витікає з того, що мешканці нашого регіону, які складають й територіальні громади, майже повністю відчужені від власності, що належить цим громадам. Одна з головних причин цього - це непрозорість роботи органів управління цією комунальною власністю, починаючи від відповідних органів місцевого самоврядування, закінчуючи профільними відділами апаратів та виконкомів. Саме прозорість роботи цих органів має, крім іншого, дати громадянам відчуття, подібне до того, що є у акціонерів публічних корпорацій. Таке відчуття може змінити на значно краще весь характер відносин - як з місцевого самоврядування, так і з користування послугами комунальних підприємств та закладів.

Питанням забезпечення прозорості роботи треба приділяти значну увагу, особливо не перших етапах роботи. Повірте, це для мене не простий популізм - як фаховий проектний менеджер я твердо розумію, що успіх будь якого проекту критично залежний від ефективних комунікацій з усіма учасниками та зацікавленими сторонами. Прозорість забезпечує дуже високу якість управлінських рішень та значною мірою мінімізує ризики. Купа класних проектів не досягли своєї мети саме з причини неврахування цього фактору, і справжнім фахівцям це добре відомо.

Але ж у виконкомах і апаратах сидять люди, які роками звикли до непрозорості і це – їх звичне середовище. Без цього вони не зможуть існувати! Вони будуть опиратися і створювати проблеми…

Суттєвих невирішуваних робочих проблем поки немає, але є виклики та пов'язані з цими викликами ризики. Серед ключових викликів - розбудова нормальної командної роботи як в рамках створеної коаліції, так і особливо в рамках відповідного апарату облради. Бо незважаючи на партійну приналежність ми маємо працювати дуже ефективно, аби досягти того результату, якого від нас очікують мешканці регіону. Для цього потрібен високий рівень злагодженості та взаємоповаги, а будь-які намагання «обіграти» у підкилимних перегонах та інтригах приведуть до загальної поразки. З іншого боку - якщо вдасться побудувати добру команду, то спільний результат може перевершити будь які сподівання, і я в цьому впевнений. Головне - це сприйняти парадигму «Виграв – Виграв» замість «Виграв – Програв», яка нажаль є більш популярною в нашому суспільстві.

І коли люди, мешканці області побачать ефект Вашої роботи?

В принципі, зараз з'явилась реальна надія на нормальну роботу. Як професійний топ-менеджер я не бачу непереборних проблем в технічному, управлінському аспекті. Ключові ризики – виключно політичні. Як технократ я можу впевнено за декілька років сумлінної праці змусити комунальну власність приносити максимальні економічні та соціальні вигоди громадам. Головне - щоб на це був реальний запит від самих громад. Наразі я бачу нормальне розуміння з боку керівництва облради та тих депутатів, з ким вже спілкувався. Вони є представниками інтересів жителів області що формують громади, тому я сподіваюсь і далі бачити це розуміння.

Чи є у Вас якась команда, бо одна людина, вочевидь, не може впоратись з такими обсягами роботи?

По-перше це значною мірою професіональне технічне питання. Бо якщо буде підтримка громади, я можу швидко сформувати ефективну команду. Розумних та фахових людей насправді досить щоб вирішити всі питання.

По-друге, завдяки великому досвіду в галузі ЖКГ я маю адекватне розуміння, чого реально вартий той чи інший фахівець в регіоні. Насправді мало для кого секрет, яка людина з кадрового пулу може професійно виконувати завдання, а яка є лише трутнем.

Я стільки вже разів бачив як класних спеців виштовхують з роботи, а шарлатани отримують просування… Тут питання адекватних критеріїв: якщо вимагати професіоналів – з’являться професіонали, якщо головне – це здатність красти, то ключові позиції займуть аферисти. Дуже довго так би мовити ринок потребував саме аферистів, тих хто здатний вкрасти навіть повітря. Тому й маємо те що маємо. Змінимо якісно попит – з’являться багато професійних людей, без сумніву.

Ви говорите про керівників комунальних підприємств і безпосередніх виконавців. Але ж питання можуть блокуватися ще на рівні обласної ради. Що являє собою комісія з комунальної власності та ЖКГ?

Комісію з комунальної власності та житлово-комунального господарства очолює відомий в країні юрист, адвокат Андрій Смирнов. До її складу входять представники різних політичних сил і це дуже добре, бо напрямок роботи комісії не має значним чином залежати від  великої політики. При перших зустрічах з членами комісії я побачив дуже конструктивну, робочу позицію, що надихає на нормальну фахову, ініціативну роботу. А роботи дуже багато, бо крім предметної роботи за профільним напрямком треба витратити багато зусиль на приведення режиму роботи обласної ради та її апарату у відповідність до сучасних вимог децентралізації та посилення місцевого самоврядування.

То вам не вистачає рук?

Уявіть собі, наприклад - увесь профільний відділ комунальної власності та ЖКГ, який забезпечує всю роботу відповідної комісії - це сьогодні 5 фахівців на всю область, включно з начальником відділу. Але ж вони займаються питаннями руху (приймання та передачі), оренди, списання об'єктів комунальної власності та питаннями управління комунальними підприємствами та закладами. Скажіть - можуть ці 5 спеціалістів забезпечити реально високій рівень роботи? На мою думку - ні. Чому така ситуація? Тому що всій облраді та окремо її комісії була відведена роль статистів, а не представників громад. І це - серед причин, тому ці інтереси враховуються на такому низькому рівні. Я вже чув критику планів збільшення апарату облради на три десятки осіб, але це той випадок, коли ми точно не так багаті щоб настільки економити в рамках цілої області.

У чому полягає мета реформ?

Комунальна власність має управлятись ефективно та приносити зрозумілий економічний та соціальний результат. Нажаль такого не було, бо облрада фактично відсторонювалась від питань управління власністю та захисту прав громад у сфері власності, переклавши це питання на облдержадміністрацію.

Так було роками і так є скрізь. Де ви бачили прибуткове комунальне підприємство?

Комунальної власності насправді дуже багато. Тільки на рівні області - це сотні підприємств та закладів, від житлово-комунального господарства до охорони здоров'я та освіти. Це реально мільярди гривень активів. Ці активи мають працювати на громади та людей.

Що стосується комунальних підприємств, то вони ані в якому разі не мають бути збитковими. Бо це може бути лише ознакою глибоких управлінських та економічних хвороб. Хронічна збитковість - це база для зловживань та недбалості, а її "вигідність" громадам - це міф, який створено задля прикриття цього. Скажіть - яка вигода може бути від погано працюючих, економічно хворих підприємств? Яка може вигода від занизької якості їх послуг? Єдине, що може бути вигідне громадам - це володіння здоровими, прибутковими якісно керованими підприємствами, сучасними та ефективними закладами (освіти, охорони здоров'я та ін.).

Такий підхід давно напрацьований цивілізацією бо єдиний забезпечує дійсно високий рівень життя.

Тобто кінцева мета – підвищення якості життя?

Як і у кожної людини! Прийшов час будувати якісне і комфортне життя собі й своїм дітям тут, на власній Батьківщині.

Успіхів. Будемо слідкувати!

Та будь ласка! Я не ховаюся, заходьте, питайте, аналізуйте – наша діяльність відкрита… Пам’ятаєте про прозорість?

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Якась нездорова знову пішла хвиля від керівництва ЗСУ. То якийсь пулковник, маріупольський сиділець, добровольців не зміг за рік розгледіти, хоча вони у нього під носом були і сам Марік визволяли, і в...
Анастасія ГОРЯЧА

Прокидайтеся та дійте!

Типова картина типової української родини. Ранок, чоловік та дружина мовчки збираються на роботу. Швидка кава та сніданок. Діти зазвичай неохоче збираються до ненависної школи, а влітку прокидатись на...
Уже кілька тижнів на фейсбуці йде масова хвиля запитів на "дружбу" від явних ботів. Це не дивно - попереду нас чекають два роки гарячих виборів, - ми будемо обирати Президента, парламент, а потім ще м...
Музика, церква і спорт вже були "поза політикою". Тепер пан Медведчук вирішив додати в аполітичний список ще й кіно.Як бачимо, за планом вся наша культура повинна бути поза політикою. Поза українською...