App Store Google Play

Корупція очима бізнесу: антирейтинг очолили податкова і митниця

13.10.2015 09:36
Корупція очима бізнесу: антирейтинг очолили податкова і митниця

Українські бізнесмени знову поставили мінус боротьбі з корупцією у державних органах. Середня оцінка антикорупційного прогресу склала -0,8 балів, що значуще не відрізняється від попереднього заміру навесні цього року. 19,5% бізнесменів поставили антикорупційним заходам державних органів найнижчий бал. 52% вважають, що ситуація із корупцією залишається сталою, і лише 3,4% повністю задоволені змінами і поставили найвищий бал.

Оцінювання проводилося за шкалою від (-5) до (+5), де 0 означав незмінність ситуації. Такими є результати соціологічного опитування «Рівень сприйняття корупції бізнесом. Друга хвиля», яке представили Transparency International Україна, ПриватБанк, ТОВ Аудиторська фірма «ПрайсвотерхаусКуперс» («PwC Україна») та GfK Ukraine. Всі дані опитування візуалізовано на сайті www.corruption-index.org.ua.

На думку українського бізнесу в останні півроку рівень корупції погіршився передусім у сфері послуг (з -0,74 до -0,87 балів). Утім, є й позитивні тенденції у сфері сільського господарства - тут оцінка рівня корупція покращилась з - 0,97 до - 0,69 балів. Дещо змінилася географія корупції: якщо півроку тому найбільш корумповані органи влади знаходилися в Одеській області, то тепер першість у свіжому антирейтингу тримає Івано-Франківська область (-1,55). Друге місце, як і раніше, посідає Запорізька (-1,2), «бронза» - у Донецькій області (-1,14). Найменш корумпованими державні органи бізнесмени вважають у Луганській, Хмельницькій (по -0,09), Чернівецькій (-0,25) та Тернопільській областях (-0,38). Півроку тому бізнес вважав найуспішнішою у сфері антикорупції Волинську область. Проте тепер її результати відкинули область зразу на 13-те місце рейтингу.

На думку Олексія Хмари, виконавчого директора Transparency International Україна такі дані областей свідчать, що бізнес втомився від старої бюрократичної системи на місцях і вимагає дій. «Українські підприємці відкрито ставлять антикорупційним зусиллям місцевої владі червону картку. Вони вголос говорять про корупцію і вимагають рішучих змін на місцях», - заявляє Олексій Хмара - «І такі зміни можливі, адже 25 жовтня на нас чекають місцеві вибори по всій країні. Переможцям цих виборів варто врахувати результати дослідження, аби не повторювати помилок своїх корумпованих попередників».

Серед органів центральної влади у лідерах корупційного антирейтингу, як і навесні цього року, опинилася податкова служба: серед підприємств, які за останні півроку стикались з випадками примусу до хабара, 26,7% назвали саме цей державний орган. Друге місце посіла митниця - 6,3%, третє - Агентство земельних ресурсів (6,0%). Далі слідує пожежна служба із 5,2% голосами опитуваних. Що цікаво,  корумпованою цю установу назвали вдвічі більше бізнесменів, порівняно із весною.

У цілому випадків здирництва у державних структурах за останні півроку поменшало на 1,9 п.п. - сьогодні про це говорять 12,7% бізнесу.

Найчастіше примус до дачі хабара відзначався при оформленні документів на землю, офіс чи нерухомість, а також під час видачі дозвільних документів. При цьому майже вдвічі знизилася кількість випадків оплати без квитанції, вимагання благодійних внесків - з 9,3 до 4,9%. Тоді як випадки вимагання хабарів при реєстрації чи закритті підприємства та при здачі звітності почастішали в чотири рази.

На думку Дмитра Дубилета, заступника голови правління ПриватБанку, оприлюднений антирейтинг - пряме керівництво до дії в сфері боротьби із корупцією. «За правилом Паретто зараз держава має "накинутись" в першу чергу на податкову, митницю та земельників. І я вважаю, що найбільш ефективним інструментом змін зараз може стати переведення адміністративних процесів цих самих структур на електронні рейки», - говорить Дмитро Дубилет.

Всі дані дослідження було систематизовано та передано керівництву держави та інституцій, безпосередньо відповідальних за впровадження реформ та боротьбу з корупцією в Україні.Hoвини Join

Погода, Новости, загрузка...
Максим Мірошниченко

Моя країна

Взагалі знаєте, президент моєї країни - це президент закинутої на заднє подвір'я історії країни, яку хочуть розколоти та розвалити. Значній масі населення якої на це начхати. Суди якої виправдовують р...
Анастасія ГОРЯЧА

До людей, як до худоби

Якось Яніка Мерило стрімила з СВ потяга, здається, Київ-Львів... Вона казала про реформи, які таки відбуваються в нашій країні, демонструючи новеньку плазму у люксовому вагоні. Довелось якось і мені п...
Юрій Фоменко

Земля країни Герр

1970 рік. Наше місто розросталось на лівому березі. Вже вийшло за межі Мануйлівки і розбудовувалось у плавнях і на пісках.  З появою нових будівель виникало питання закладки зелених зон. А для зе...
Год назад прошёл тендер на создание концепции развития транспортной сети Днепра и всё мои прогнозы по этому документу сбылись:1) Вероятней всего расчитана она будет на 4-5 лет(как раз под сроки реализ...