App Store Google Play

Відголоски 26 січня

26.11.2014 16:29
Відголоски 26 січня

«Знову повторюється те саме, що було 26 січня», - сказав один із журналістів, розповідаючи про перешкоджання невідомими молодиками у формі МВС представникам ЗМІ під Індустріальним судом у Дніпропетровську 11 листопада.

Для дніпрян дата 26 січня 2014 року не вимагає особливого роз’яснення. Всі добре пам’ятають, як під парканом обласної державної адміністрації за спинами міліціянтів ховалися тітушки. Коли люди у формі розступалися, невідомі у масках із палицями нападали на учасників Майдану, били в тому числі і журналістів, а потім преспокійно собі верталися під охорону своїх покровителів у погонах.

Після того ледь не усі ЗМІ облетіла фотографія, на якій за спиною тодішнього начальника відділу міського МВС Сергія Хуторного стояли тітушки. І знову подібна зустріч сталася у Хуторного із журналістами біля Індустріального райсуду, щоправда сценарій не такий жорсткий. Тільки тепер пан Хуторний вже працює у обласному управлінні міліції, а у ролі «тітушок» виступили люди у формі та з шевронами МВС. Хто вони пан Хуторний не сказав і нібито не дізнався – чи не хотів дізнаватися.

«Знову те саме», - казали журналісти, у відповідь на свої питання. Вони намагалися з’ясувати, хто ці люди, які з нашивками МВС, у камуфляжі та зі зброєю супроводжували підсудного Олега Токаря та штовхали камери, забороняючи знімати. Але відповідь незмінна: «Ми не знаємо, встановлюємо».

При цьому, журналісти кажуть, що бачили, як співробітники міліції віталися із цими невстановленими «охоронцями» і мило собі спілкувалися – що було досить не схоже на спілкування незнайомих людей чи тим більше встановлення осіб, котрі не показали ні журналістам, ні, як стверджують працівники міліції, правоохоронцям свої посвідчення.

Прохання розібратися і встановити особи невідомих пролунало від журналістів не один раз. Проте відповідь невблаганна: «Вони відмовляються показувати нам документи. Напишіть заяву, будемо розбиратися», - сказав начальник сектору громадської безпеки міськуправління МВС Дмитро Свердлов.

Не спрацював і аргумент про те, що з міліцейськими шевронами можуть ходити й самозванці. Людина, яка імовірно вчиняє правопорушення, може бути затримана працівниками міліції до встановлення особи. Інакше би порушникам було вигідно ходити без паспорта – якщо це гарантує їм безкарність. Тож відсутність відомостей про людей у формі – небажання встановлювати, або називати їх. А там, де не хочеться відповідати прямо – найкраще будь-які питання поховає бюрократія: «Напишіть заяву».

Майстерність «прикидатися віником» в усій красі проявлена у відповіді на запит ІМІ щодо того, ким є особи, зафіксовані на відео, де чітко видно факт перешкоджання роботі одночасно кількох знімальних груп. Ми просили повідомити підрозділ, посади та імена осіб, що супроводжували підсудного Токаря у день винесення йому вироку. Проте у відповіді значиться залізний аргумент: «До чергової частини Індустріального РВ ДМУ не надходили заяви і повідомлення про заборону 11.11.2014 журналістам проводити зйомку…»

Це при тому, що у запиті містилося посилання на публікацію із відео, як саме заважали працювати журналістам невідомі. А публікація, за законом, - цілком достатня підстава для проведення відповідної перевірки. Але ж навіщо розбиратися, якщо ніхто заяву не писав та міліцію не викликав. Немає заяви, немає правопорушення?

Як наголошує медіаюрист ІМІ Максим Ратушний, заява не є обов’язковою підставою для початку розслідування: «Згідно з положенями КПК України (ст.214) слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування».

Що як не повідомлення про порушення записано на відео, та розміщено у журналістських матеріалах? Зачувши скарги журналістів міліціонери як ті супермени мали примчати на допомогу та розібратися. Проте, на жаль, вони і близько не супермени. Тому журналісти і не хочуть зайвий раз возитися із заявами.

«Я пообіцяв, що цих людей не буде, їх уже немає», - казав екс-заступник голови ОДА Анатолій Крупський, а нині віце-мер, спілкуючись із представниками Майдану 26 січня, вийшовши із будівлі адміністрації, де, за оцінками мітингувальників, досі переховувалися кількасот агресивних розбійників. Проте Крупський пішов, а напади на майданівців і випадкових перехожих тривали до глибокого вечора.

Приблизно так само ніхто не перешкоджав журналістам брати коментарі у невідомих людей у формі. Міліція не бачила, документів немає, заяву не писали – нічого зробити не можемо.  Невже із 26 січня не змінилося нічого, крім посад пана Хуторного і пана Крупського?

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Багато чую останнім часом про геройство, мотивованість та крутість, як необхідні якості для солдата. Скажу чесно: фігня це все, як на мене.Герої затикають подвигами чужі або ж свої помилки.Найкраще пр...
Всі журналісти у Дніпрі знають, що я завжди відкритий для співпраці. Незважаючи у владі я, або ні. І жодного разу я не пошкодував про співпрацю. Бо завжди витримувались ази журналістської етики. Тобто...
Ярема ГАЛАЙДА

Про акції і провокації

Вчора не зміг прийти на мітинг «Свободу полоненим», бо приїхав до міста лише сьогодні рано вранці.Але, дякувати Кирилл Дороленко, сьогодні акція продовжилась біля «парку ракет»...
Антон МОРОЗ

Футбол поза спортом

Великий футбол, як і будь-який великий спорт, був, є і буде частиною політичних ігор. Варто лише зануритися у події минулого століття і побачити, що переважна частина масштабних змагань перетворювался...