App Store Google Play

Імперія ненависті

10.07.2014 12:16
Імперія ненависті

Звідки вигулькує ненависть одного народу до другого? З яких потаємних глибин свідомості одні люди раптом починають проклинати і бажати смерті іншим?

В різні епохи різні народи ставали жертвами і катами. Не останню роль у роздмухуванні ненависті, її культивуванні і доведенні до кривавого фіналу грали і грають мас-медіа. В середньовіччі їх заступала церква, яка вишукувала відьом, євреїв, алхіміків, маврів, єретиків. Зараз це завдання з успіхом виконує телебачення і преса.

Але ненависть росіян до українців культивувалася сторіччями, перевтілившись вже у совєтську епоху на ставлення поблажливе, псевдобратерське, бо, мовляв, що з "дурака-хахла", з "дурака-жмота" взяти? Ну, от він такий, який є. Нема у нього ні "русской удалі", ані розкритої навстіж щирої великоросійської душі.

"Словарь современного русского литературного языка" (1965 р.) стверджує, що "хохол – название украинца, первоначально уничижительное, затем шутливое, фамильярное". Тобто цілком нормальне прізвисько, нема чого ображатися.

Але цікава особливість: давні російські анекдоти зображають українця скупердяєм, а українські росіянина - брехуном і злодієм. У кожному разі українці для росіян брехунами не були: "Хохол не соврет, да и правды не скажет", "Хохол глупее вороны, а хитрее черта". Час показав, що росіяни не змінилися: вони і злодії, і брехуни.

А щойно українцям забаглося своєї держави – пристрасті розпалилися. Вигулькнули з забуття ще дореволюційні праці російських шовіністів, які доводили, що ніякі ми не українці, а малороси.

І нікуди це й зараз не поділося, бо ось уже депутат Думи пропонує називати Україну саме так – Малоросією. Дивно, чому ще наші депутати не відреагували і не запропонували називати Росію Московією.

Пересічному росіянинові, який усе своє свідоме життя жив з незаперечним для нього твердженням "Расія, Украіна, Бєларусь – святая Русь", неможливо тепер усвідомити для себе провал такої світлої ідеї. Одна голова з цього триєдиного монстра раптом вирішила відпасти, не залишаючи надій на те, що коли-небудь приросте знову.

Як із цим змиритися?

І тут на допомогу приходять російські медіа. І хоча застосовують вони дуже примітивні механізми для нарощування страхів, але б'ють без промаху. Що примітивніша, що нахабніша брехня, тим легше й ефективніше вона всотується у мізки обивателя.

Та й не лише обивателя, бо минулого разу я наводив приклади, коли брехню проковтнули, не запивши, мислячі й творчі люди.

Яким чином можна було роздмухати ненависть пересічного росіянина до українця, ми вже знаємо: достатньо було цього українця перехрестити на бандерівця і неофашиста. Ось уже й готовий ґрунт для ксенофобії і зростання рейтингу кацапського фюрера.

А відтак українофобія уже виросла до таких розмірів, що її можна сміливо порівнювати з ненавистю німецьких обивателів до євреїв напередодні війни.

Правда, ксенофобія ця особлива. Бо коли Гітлер сипав усі громи й блискавки на голови євреїв, жодною мірою навіть не натякаючи на те, що їх можна асимілювати чи вжитися з ними, то путінська пропаганда діє інакше. Вона не зрікається українців, не закликає їх переселити в Уганду чи в газові камери. Вона щиро прагне їх рятувати.

Українці – це заблудлі вівці. Це ті самі росіяни, адже вони теж православні. Українці – недороблені, неокультурені, інтелектуально відсталі, а політично безнадійні. Яку державу можуть створити такі примітиви?

До слова, колись Тарас Шевченко, познайомившись із скульптором Мікешином і довідавшись, що він білорус, назвав його "недоробленим". А Грушевський із Нечуєм-Левицьким зійшлися на думці, що недоробленими є не тільки білоруси, а й словаки, які мали б насправді бути лемками. Тож погляд на "недоробленості" у різних народів різний.

Отже російська пропаганда дійшла висновку, що українці – хибний проект. І тут відразу постала проблема: кого в цьому звинуватити? Довго не шукали. Ще з дореволюційного часу відомо було, що українців створив австрійський генштаб. А з часів Помаранчевої революції, коли увійшли в моду американські валянки, винними стали "піндоси".

І ці зерна теж впали на вдячний російський ґрунт, де ще з середньовіччя роздмухували страхи перед чужинцями. У наш час росіянин, який живе у своїй дєрєвні, до якої нема доріг, цілком задоволений життям. Пояснення просте: "А зато нікто чужой нє прідьот!".

Вони й далі живуть у своїх дєрєвнях, як жили сто років тому. Сучасні описи тих дєрєвєнь вражають: там нема не лише доріг, там і досі дерев'яні замшілі ізби, а коло тих ізб ні городу, ані саду, ані якої животини.

"Одна хата хохлацкая чего стоила, – писав Іван Бунін в "Суходолі", – её белизна, её гладкая, ровная, очеретёная крыша. Как богато казалось в этой хате внутреннее убранство по сравнению с неряшливым убожеством суходольских изб!"

Звідтоді нічого не змінилось. І ці люди цілковито задоволені своїм життям. І ці люди, які роками ніколи не залишали меж свого району, руками і ногами за те, аби здобувати і приєднувати нові території.

От тільки різниця між Гітлером і Путиним є. Гітлер, завоювавши нову територію, прокладав шосе, яке й досі функціонує, а Путін не бореться з бездоріжжям навіть на своїй території.

І, мабуть, правильно робить. Навіщо росіянам з Сибіру їздити в цивілізовану частину Росії? Щоб раптом побачити, що вони, ті, хто її годує, живуть, як в Африці?

ТСН Hoвини Join

Погода, Новости, загрузка...
Максим Мірошниченко

Моя країна

Взагалі знаєте, президент моєї країни - це президент закинутої на заднє подвір'я історії країни, яку хочуть розколоти та розвалити. Значній масі населення якої на це начхати. Суди якої виправдовують р...
Анастасія ГОРЯЧА

До людей, як до худоби

Якось Яніка Мерило стрімила з СВ потяга, здається, Київ-Львів... Вона казала про реформи, які таки відбуваються в нашій країні, демонструючи новеньку плазму у люксовому вагоні. Довелось якось і мені п...
Юрій Фоменко

Земля країни Герр

1970 рік. Наше місто розросталось на лівому березі. Вже вийшло за межі Мануйлівки і розбудовувалось у плавнях і на пісках.  З появою нових будівель виникало питання закладки зелених зон. А для зе...
Год назад прошёл тендер на создание концепции развития транспортной сети Днепра и всё мои прогнозы по этому документу сбылись:1) Вероятней всего расчитана она будет на 4-5 лет(как раз под сроки реализ...