App Store Google Play

Науковці б’ють на сполох: ще дві ГЕС, і Дніпра не стане

03.07.2014 16:36
Науковці б’ють на сполох: ще дві ГЕС, і Дніпра не стане

В Каневі та Каховці планують побудувати чергові гідроелектростанції, які фактично перетворять колись могутню ріку Дніпро на чергу замулених мертвих озер.

 

Про це сьогодні в прес-центрі газети «Днепр вечерний» повідомив Аркадій Григорович Шапарь, очільник Інституту проблем природокористування та екології НАН України.

 

Науковці б’ють на сполох, адже під лозунгом «Україні потрібна чиста енергетика - сонячна, вітрова, біогаз» гідроенергетики очікують нарощення потужностей шляхом використання альтернативних джерел видобутку енергії, при цьому прогнозоване збільшення диспропорцій отриманої енергії планують реалізовувати на новозбудованих акумулючих гідростанціях. За альтернативними джерелами видобутку енергії - майбутнє, але навіщо його поєднувати з несумісним минулим?

За розрахунками Інституту проблем природокористування та екології НАН України показники шкоди від зведення та функціонування ГЕС перевищують показники користі в 3-9 разів. При цьому розрахунки були проведені лише на відповідність існуючим стандартам, не беручи до уваги довгострокові наслідки.

 

Проблема вражає парадоксальністю, тим паче, що частина екологів України впродовж багатьох років ратують за знесення побудованих ГЕС як таких, що шкодять всій водозбірній площі річок, котра складає третину площі України. І всі можливі проблеми, пов’язані з ліквідацією ГЕС, мають досить прості і не найкоштовніші шляхи вирішення. В світі однозначно прийнято, що зведення гребель призводить до загибелі екосистеми. Так, в  Америці вже ліквідовано більше 300 таких.

 

Водна екосистема України з діяльністю ГЕС лише деградує: спостерігається зменшення швидкості течії, збільшення кількості синьо-зелених водоростей, збільшення кількості мертвих елементів у воді, криза фауни, зменшення відсотка вилову риби, все частіше фіксуються випадки отруєння газами, - констатує старший науковий співробітник Інституту проблем природокористування та екології НАН України Олег Олександрович Скрипник.

 

Раніше сила і краса природи України оспівувалась чи не в кожній пісні. Сьогодні ми вже не ті – і не тому, що пісень про Дніпро не складаємо, а тому що колись ревуче Дніпро сьогодні лише стогне. З думкою та розрахунками науковців наразі рахуються куди менше, аніж з «аргументами» лобістів та технократів. Залишається остання зброя – голосно озвучена думка громадськості та суспільства. Зрозуміло, що екологічні проблеми часто є синтезом політичних, економічних та соціальних проблем, проте неприпустимо вирішувати останні потураючи першим.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Ярема ГАЛАЙДА

Уроки Пунічних воєн

Друга Пунічна війна. Ганібал розбив римлян при Требії та Тразименському озері. У цих битвах він вирізав майже 60 000(!!!) римлян та їхніх союзників.А потім нова перемога канфагенян: Канни! За 6 (!!!)...
Тимур Желдак

Про кризу виконавців

Якщо БорисФілатич © як називають його деякі опоненти не стане міським головою вдруге, я точно можу сказати, хто в цьому винен. Я не знаю, це «проіскі врагов» чи звичайне нехлюйство, а...
Максим Мірошниченко

Термінатор з Холодного Яру

Якби ми мали якийсь свій Голівуд, то ми б зняли супермегашпіонську драму про ось цього чоловіка. Юрій Горліс-"Горський". Почав служити в українському війську у 1918-го року, долучившись до антигетьман...
Ледь не щодня, читаючи в стрічці новини про ДТП за участю громадського транспорту, я вкотре впевнююся: корупція вбиває! У середньому щодня в автокатастрофах гинуть 16 людей і близько 90 травмуються. Д...