App Store Google Play

Науковці б’ють на сполох: ще дві ГЕС, і Дніпра не стане

03.07.2014 16:36
Науковці б’ють на сполох: ще дві ГЕС, і Дніпра не стане

В Каневі та Каховці планують побудувати чергові гідроелектростанції, які фактично перетворять колись могутню ріку Дніпро на чергу замулених мертвих озер.

 

Про це сьогодні в прес-центрі газети «Днепр вечерний» повідомив Аркадій Григорович Шапарь, очільник Інституту проблем природокористування та екології НАН України.

 

Науковці б’ють на сполох, адже під лозунгом «Україні потрібна чиста енергетика - сонячна, вітрова, біогаз» гідроенергетики очікують нарощення потужностей шляхом використання альтернативних джерел видобутку енергії, при цьому прогнозоване збільшення диспропорцій отриманої енергії планують реалізовувати на новозбудованих акумулючих гідростанціях. За альтернативними джерелами видобутку енергії - майбутнє, але навіщо його поєднувати з несумісним минулим?

За розрахунками Інституту проблем природокористування та екології НАН України показники шкоди від зведення та функціонування ГЕС перевищують показники користі в 3-9 разів. При цьому розрахунки були проведені лише на відповідність існуючим стандартам, не беручи до уваги довгострокові наслідки.

 

Проблема вражає парадоксальністю, тим паче, що частина екологів України впродовж багатьох років ратують за знесення побудованих ГЕС як таких, що шкодять всій водозбірній площі річок, котра складає третину площі України. І всі можливі проблеми, пов’язані з ліквідацією ГЕС, мають досить прості і не найкоштовніші шляхи вирішення. В світі однозначно прийнято, що зведення гребель призводить до загибелі екосистеми. Так, в  Америці вже ліквідовано більше 300 таких.

 

Водна екосистема України з діяльністю ГЕС лише деградує: спостерігається зменшення швидкості течії, збільшення кількості синьо-зелених водоростей, збільшення кількості мертвих елементів у воді, криза фауни, зменшення відсотка вилову риби, все частіше фіксуються випадки отруєння газами, - констатує старший науковий співробітник Інституту проблем природокористування та екології НАН України Олег Олександрович Скрипник.

 

Раніше сила і краса природи України оспівувалась чи не в кожній пісні. Сьогодні ми вже не ті – і не тому, що пісень про Дніпро не складаємо, а тому що колись ревуче Дніпро сьогодні лише стогне. З думкою та розрахунками науковців наразі рахуються куди менше, аніж з «аргументами» лобістів та технократів. Залишається остання зброя – голосно озвучена думка громадськості та суспільства. Зрозуміло, що екологічні проблеми часто є синтезом політичних, економічних та соціальних проблем, проте неприпустимо вирішувати останні потураючи першим.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Ярема ГАЛАЙДА

Про козаків та блазнів

Блазенська вихватка Кармазіна наробила багато шороху. Новий Гетьман кількох з 700 козацьких «військ» України мало того, що пустишка так ще й грається з усілякими Всєвєлікімі.Можна було б п...
Гурток з попередньою робочою назвою "Юний Дніпровський каратель" після всіх бєзобразій першої половини травня нарешті проводить вихідні на свіжому повітрі.Як завжди - з багатокілометровим переходом, н...
Чим далі від нас віддаляється Майдан, Революція Гідності - тим менше тої самої гідності залишається у спілкуванні не лише політичних опонентів, а й колишніх побратимів, однодумців та соратників. Все м...
Після того, як з Криму було вивезено 200 тисяч чоловік, радянська влада розпочала і "детатаризацію". У три хвилі перейменували більше тисячі міст, містечок та сіл. Так в Криму замість ісконнорускіх на...