App Store Google Play

Криворізький нотаріус може сісти за грати на 10 років

26.07.2013 10:26
Криворізький нотаріус може сісти за грати на 10 років

Чинне земельне законодавство визначає пріоритетність земель сільськогосподарського призначення. Тобто придатні для сільського господарства землі у першу чергу мають надаватися саме на ці потреби (ст. 23 Земельного кодексу). Однак нерідко буває так, що шляхом незаконних оборудок такі землі відчужуються і використовуються для інших цілей. Так, зокрема, сталося із 13 гектарами сільськогосподарських угідь, які надавалися для ведення товарного сільгоспвиробництва, але мало не перетворилися на кар'єр із видобутку вапняку та глини.

Йдеться про земельну ділянку у 13 гектарів на території Михайлівської сільської ради Апостолівського району, яка була надана у приватну власність громадянам. З північно-західного боку ця земельна ділянка межує із земельним відводом Жовтокам'янського кар'єру з видобутку вапняку та глини ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна».

28 грудня 2009 року приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу було посвідчено договір купівлі-продажу, на підставі якого чорноземи, де мали б вирощуватися сільгоспкультури, стали власністю ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна».

- Посвідчуючи цивільно-правову угоду про відчуження землі на користь юридичної особи, нотаріус скористався своїми повноваженнями, діючи зі злим наміром та незаконно, - коментує ситуацію прокурор Криворізької міжрайонної прокуратури з нагляду за дотриманням законів у природоохоронній сфері Василіса Нікульнікова. - Адже закон, що регулює діяльність нотаріату, зобов'язує нотаріуса відмовити у вчиненні нотаріальної дії, якщо вона не відповідає законодавству України або міжнародним договорам. Підставою для такої відмови є і невідповідність правочину, що укладається від імені юридичної особи, зазначеним у її статуті цілям діяльності. Саме так було і в цьому випадку. Статутною діяльністю ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» є виробництво цементу та інших будматеріалів. Довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України підтверджує, що серед видів економічної діяльності підприємства сільськогосподарське виробництво не значиться.

Як зазначила Василіса Василівна, дії нотаріуса перебувають у прямому причинно-наслідковому зв'язку з виведенням земельної ділянки із товарного сільгоспвиробництва. Відповідно до нормативно-грошової оцінки, станом на перше січня 2009 року її вартість була не менше ніж 120 тисяч гривень. Таким чином, дії нотаріуса підпадають під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 Кримінального Кодексу України. А саме: зловживання повноваженнями нотаріуса з метою отримання неправомірної вигоди для інших осіб, чим завдано істотної шкоди громадським чи державним інтересам, які охороняє закон, і спричинено тяжкі наслідки. Це кримінальне правопорушення карається позбавленням волі на строк від семи до десяти років із втратою права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

За словами Василіси Нікульникової, повідомлення про факт протиправного посвідчення оборудки із землею внесено до єдиного державного реєстру. Розслідуванням справи наразі займається міліція. На якій стадії перебуває слідство, до природоохоронної прокуратури не повідомлялося. А що стосується земельної ділянки, то прокуратура зібрала матеріали для подання цивільного позову про те, щоб визнати розпорядчий документ, яким було змінено цільове призначення землі, незаконним, скасувати його і повернути ділянку в державну власність. До речі, подібні прецеденти Криворізька міжрайонна прокуратура з нагляду за дотриманням законів у природоохоронній сфері вже створювала як у Кривому Розі, так і в Криворізькому та Широківському районах. Тоді інтереси держави відстояти вдалося. Це дає підстави сподіватися, що і цього разу справедливість та законність візьмуть гору.

Марія СПАСЬКА, Вестник Кривбасса.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Анастасія ГОРЯЧА

До Дня Збройних сил України

Сьогодні країна відзначає День Збройних сил України. На п’ятому році війни гостро відчувається необхідність віддати шану Героям, які врятували незалежність нашої країни у 2014 році і продовжують...
Про такі випадки складають легенди. Сам я подібного ніколи не бачив, але Древні з нашого депо розповідали, що трапляється це приблизно один раз на 30 років.Я їхав за маршрутом № 19, нічого не передвіщ...
На жаль, ми ще не здатні усвідомити усього масштабу агресивних дій Росії проти України. І навіть на Азовському та Чорному морі. Це через своє "сухопутне" мислення. Ось перед вами усі об'єкти, захоплен...
 Блокада Азовського моря та великих портів Бердянська та Маріуполя — це цілком логічний і очікуваний крок від Росії, яка таким чином поступово формує навколо України класичний “мішок&...