App Store Google Play

Дніпропетровські вчені поспілкувалися із творцями Великого колайдера

20.03.2012 11:39

Дніпропетровські вчені-фізики вперше за допомогою телемосту провели днями науково-практичну конференцію зі своїми колегами у Швейцарії - ученими найбільшої у світі лабораторії фізики (CERN), що займається ядерними дослідженнями. Лабораторія відома своїм Великим адронним колайдером - установкою, де науковці десятків країн світу проводять експерименти, що мають допомогти зрозуміти будову Всесвіту. Вони розповіли колегам в Україні про свої найновіші відкриття, а також запросили талановиту українську молодь долучатись до роботи.
 
Великий адронний колайдер розташований на французько-швейцарському кордоні. Складну конструкцію, що знаходиться в 27-кілометровому тунелі, запустили три роки тому, щоб відкривати й досліджувати нові фізичні явища, перевіряти наукові теорії створення Світу. Зокрема, там шукають відомий бозон Гіґґса - так звану «частинку Бога», яка, на думку фізиків, зможе пояснити, чому матерія має масу. Під землею, на глибині 100 метрів, триває наукова робота. Прямо звідти вчені за допомогою телемосту зв'язались із Дніпропетровськом, зі своїми колегами-«ядерниками» та молоддю, яка бачить своє майбутнє в науці.
 
Учені повідомили: наразі колайдер ожив після тримісячної «зимової сплячки», в лабораторії запускають нові експерименти. Більшість із них дублюють різні групи вчених, щоб не допустити помилки, розповів Леонід Левчук, фізик із Харкова, який працює в Швейцарії. Він зазначає, що торішнє сенсаційне відкриття - щодо швидкості руху елементарної частинки нейтрино - зараз поставили під сумнів.
 
«У вересні минулого року вчені оголосили, що швидкість польоту нейтрино перевищує швидкість світла. Це викликало величезну цікавість, це могло перевернути наші уявлення про те, як влаштований Світ, адже швидкість світла досі вважалась максимальною. Однак зараз знайшли ті проблеми, які могли призвести до неправильності вимірів. Цього року все це ще перевірятимуть. Це стало дуже добрим уроком того, що завжди можлива ймовірність помилки», - розповів науковець, учасник телемосту.

 
Вчені, які працюють на Великому колайдері, зізнаються: практичної чи прикладної користі від їхніх експериментів найближчим часом годі очікувати. Головна мета амбітна - дослідження Всесвіту. Робочих рук і розумних мізків, як зазначають, не вистачає. Відтак з нинішнього року вирішили: хоч Україна і не є асоційованим членом Європейської організації з ядерних досліджень, але звідси братимуть молодих фахівців на практику.
 
«Є студентська програма для студентів 3-4 курсів університетів. На конкурсній основі ми обираємо студентів, які приїдуть, влітку слухатимуть лекції і працюватимуть на рівні з фізиками-професіоналами. Цього року в нас буде дві представниці від України», - зауважила під час відеоконференції помічник керівника освітніх програм CERN Марина Савіно.
 
Із зали, де відбулось відеоспілкування з ученими зі Швейцарії, юні дніпропетровські фізики виходили в піднесеному настої. Одинадцятикласниця Валерія зізналась Радіо Свобода: зустріч була визначальною для неї.
 
«Я зараз стою перед вибором спеціальності у вищому навчальному закладі, хочу вступати на вищу математику. Я дізналась, що на 3-му курсі я, як математик, зможу попрацювати у них, у Швейцарії. Хай і два місяці, але для мене це буде справді добрий досвід», - сказала школярка, яка захоплюється вивченням фізики та математики.
 
А втім, старше покоління вчених-ядерників захоплення молоді не розділило. Кандидат фізико-математичних наук Дніпропетровського національного університету Олексій Гулов каже: це у Європі фізика елементарних часток - галузь перспективна, в яку вкладають кошти й людські ресурси, в Україні ж учених цього напрямку з року на рік меншає.
 
«Передусім це складно. Фундаментальна наука потребує того, щоб намагатись отримати якісь гранти у тій же Європі, або ж розраховувати на бюджетне фінансування, яке скорочується. Зараз в Україні є тільки три реальні центри вивчення цього напрямку - в Києві, Харкові та Дніпропетровську», - розповів Радіо Свобода науковець.
 
Зв'язок із фізиками зі Швейцарії дніпропетровські вчені планують тримати й надалі. Співпраця, впевнені, поглибиться, коли Україна підпише офіційну угоду про співпрацю з Центром європейських ядерних досліджень.

Радіо СВОБОДА

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Максим Мірошниченко

Як нам оздоровити суспільство

Лише активне долучення громадських кіл до життя міста чи держави несе у собі якісь перспективи. Інакше ми приречені на культики капищних жерців, дворових месій чи міських господарників. Бо їх піар-ход...
Останнім часом все більше знецінюється результат вищої освіти в Україні. Після школи абітурієнти складають ЗНО і вступають до вишів, не тому, що бачать себе в тій чи іншій професії, а тому що “т...
Антон МОРОЗ

Fiat justitia et pereat mundus

Ніщо так не загартовує людину, як українські суди. Ви бували колись в українському суді? Чи відчували ви праведні страждання від очікування чергового засідання? Якщо ні, то ви - щаслива людина. Або ж...
Чому ми програємо інформаційну війну країні-агресора? Тому що професійно працюють одиниці, а до рівня пропаганди Росії нам як до Сонця на гвинтокрилі…Без лірикиМене вивів із душевної та професі...