App Store Google Play

Ad majorem Dei gloriam!

11.09.2010 09:56
Нація не реагує на подразники: на збільшення комунальних тарифів і пенсійного віку, на Чорноморський флот і Табачника, на сверблячку Кирила і запалення Крима, удари молотка під колінку й кирзачка в гомілку. Помаранчева депресія, біло-синя апатія.

Лікарі страшніші за хворобу: МВФ пропонує лікувати невроз ін'єкцією, Москва - ампутацією.

Проте, саме невроз породжує надію. Справа в тому, що природа людини і нації - як збірної особи, інструментальна. Людина створена як знаряддя втілення великих ідей, грандіозних абстракцій. Коли вона позбавлена зовнішнього сенсу, коли вона живе виключно для себе, вона невротизується. В такому випадку невроз є свідченням душевного здоров'я. Скажімо, людина, яка радіє, опинившись у тюрмі, і не хворіє бажанням свободи, не прагне втекти - є хворою людиною. Народ, який не невротизується нестачею слави і свободи - насолоджується спокоєм і смертю.

Український народ відчуває спрагу, але не здогадується про існування води. Можна тлумити спрагу медикаментозно або сугестивно, а можна зачерпнути з джерела. Ми застосовуємо одну з християнських метафор - джерело - бо у світі залишились тільки релігійні смисли.

Зустрічаючись із новим пацієнтом, Юнг з'ясовував, чи той часом не католик, і, почувши ствердну відповідь, відправляв до священика. А сам брався експериментувати з невротиками-атеїстами, вони все одно приречені.

Український народ мав би прийняти дозу тіла і крові, але рука священика трясеться і, здається, зараз випустить чашу. Розсипаються Царські Ворота. Головами лібералів пробивають їх агаряни. Акціонерні патріархати та митрополії з обмеженою відповідальністю витряхають карнавку, до вівтаря протискаються нещасні, хрещені водопровідною водою і тягнуть "Господи помилуй", але луна, що відбивається від яскраво розмальованих стін, доносить до вуха: "Розіпни його!"

Можливо, місія нашого народу в тому, щоб в очікуванні другого пришестя не допустити другого розп'яття, щоб знову зібратися в Церкву? Як зауважував о. Олександр Шмеман, "таїнству Царства передує таїнство зібрання. До церкви не ходять, в церкву збираються". Люди прагнуть не "покращення життя вже позавчора", а віддати його в ім'я ідеалів. Зректися диявола - це відмовитись від себе.

Знаменитий вор в законе Джаба Іоселіані у своїй дотепній книжці "Герменевтика і театр" цитує проф. Данелія - інтерпретатора й перекладача Арістотеля грузинською: вихід глядача з власного "я", зруйнування тісних стін свого емпіричного "я" й злиття з великим океаном людства (на ґрунті типізації - Дж.І.) - ось що є трагічний катарсис за Аристотелем.

Алілуйя, браття і сестри! - особистість найсильніше проявляється через втечу. І через діалектичну втечу від себе, від власної особистості. "Людина - те що має бути подолане", - казав Ніцше, хоча це міг би сказати й Христос, принаймні, Він це робив. Чим більше особистість зрікається себе, тим більшою вона стає. Нація досягає величі, коли розчиняється у власній місії.

Вже півроку в Одеському слідчому ізоляторі сидить політв'язень Олексій Макаров. В його справі недолюдки слідчий, прокурор і суддя виступають як довершені потвори. Банда "прокуратура" лінується далі фабрикувати його справу, і тому має намір видати його своїм московським колегам і вчителям. У Росії йому загрожує до 10 років ув'язнення за організацію мирних протестних акцій, незважаючи на те, що по його справі вже є рішення міжнародного суду в Гаазі, яке визнає ерефію винною в порушенні його прав.

Можливо, він плаче, б'ється в істериці, чи занурившись у чорну апатію забився в куток своєї камери? Аж ніяк! - він сповнений мрій, грандіозних планів і оптимізму. Я давно не зустрічав людину з настільки світлим світосприйняттям. Він просить в адвоката передавати йому книжки по історії революційних рухів і знає, що боротьба не буває марною.

Натомість, марними є спроби його тюремщиків за допомогою алкоголю, амфетамінів і радощів корупції розширити свою мляву, анемічну, вузеньку екзистенцію. Олексій Макаров має навдивовижу здорову і діяльну натуру. Всупереч розпоширеній думці, навіяній, зокрема, невротичною прозою Достоєвського, фанатики рідко бувають невротиками. Хіба що іноді шизофрениками.

Блискучій воєнний льотчик і психіатр Антоній Кемпінський пише в своєму вишуканому есе про шизофренію: "У шизофренії ієрархія цінностей піддається інверсії. Перша таблиця Мойсея (яка стосується справ божественних і остаточних, на відміну від другої, де йдеться про побутове) стає найважливішою. Шизофреник міг би сказати собі: "Царство моє не від світу цього". Завдяки цьому, можливо, суспільство шизофреників значно краще за суспільство так званих нормальних людей або невротиків, і в ньому відсутня боротьба за владу, інтриги, заздрість".

У революціонерів чи святих голова у хмарах, але, на відміну від шизофреників, ноги твердо стоять на землі. Ідеалізм, філософічність у них поєднується з практичністю і творчою волею. Не випадково фабрики по виробництву святих - середньовічні чернечі ордени, починали свою діяльність з піклування за хворими. В госпіталі ти маєш досягати конкретного результату щодня.

В очікуванні визнання Папою ордену, який вони замислили, перші шестеро єзуїтів на чолі з Лойолою зібралися у Венеції. Аби не марнувати часу, вони взялися дбати за тих, кого всі інші боялися торкатися - хворих на заразні хвороби. Шестеро єзуїтів прали їхній одяг, міняли постіль, діставали ліки, в разі потреби губами відсмоктували гній з виразок і пухирів. Що цікаво, за два роки ніхто з шести не підчепив заразу. Не дивно, що згодом єзуїти по всьому світові проявляли чудеса організації.

Більше аніж кредитів Україна потребує великих ідей, висловлених у рішучій формі. Не одержавши місію, вона не подолає апатію для здійснення економічних реформ. Не послухається націоналізму, який є необхідним інстинктом самозбереження нації. Навіщо їй самозбереження, коли вона не знає, навіщо жити?

Але вже незабаром з'явиться невеличка купка фанатиків, які всерйоз повірять, що Україна повинна стати мечем Бога живого в ХХІ-му столітті, і ми зі здивуванням побачимо, як за ними потягнуться люмпени і бариги, мєнти "роздадуть табельну зброю бідним", єпископи покаються і повірять, телеглядачі розіб'ють екрани, судді відімкнуть ґрати і заспівають псалми, і тоді, за давнім пророцтвом, Азаров заговорить українською, і в Газпромі закінчиться газ.

ТСНHoвини Join

Погода, Новости, загрузка...
Вчера товарищ с гордостью показывал мне подготовленный к покраске кузов его будущей новой игрушки – мерседеса 70-х годов. Главным предметом его гордости было то, что кузов в семидесятых на завод...
Максим Мірошниченко

Зневага

Йшов додому пішки. Якийсь херовий та невдалий день видався. Потім вирішив поїхати у трамваї. Так і швидше і людей поруч буде мало. А в мене ж ще є привілей - УБД. Ця фігня робить мені розкішну насправ...
Водитель-наркоман на нелегальном маршруте. В 10:00 утра.Отвратительней всего в этой ситуации то, что этот маршрут работает уже полтора года. Получил от полиции десятки протоколов, несколько водителей...
Максим Мірошниченко

Нащадки слави Січових Стрільців

Дзвонить пан Юрій Фоменко, каже шо поки одні петлюрівці-дезертири сплять або чубляться в інтернеті, інші петлюрівці саджають на Соборній площі ялівець (можжевєльнік) біля пам'ятного хреста воякам...