App Store Google Play

Врятувати найдорожче

17.07.2010 19:22

"Чорнозем - це цар ґрунтів, він дорожчий за вугілля, дорожчий за золото. " - В .В. Докучаєв  

Земля - то є територія нашої держави. Як об'єкт господарської діяльності людини, вона існує без усякого сприяння з його сторони - як загальний предмет людської праці, як основний засіб виробництва в сільському і лісовому господарстві.

Родючий шар ґрунту - основний компонент наземних екосистем, що утворився протягом геологічних епох в результаті по­стійної взаємодії біотичних і абіотичних факторів. Важливою властивістю ґрунтів є їх родючість. Завдяки їй ґрунти є основним засобом виробництва сільськогосподарських продуктів та інших рослинних ресурсів, основою забезпечення добробуту населення. Охорона ґрунтів, раціональне використання, збереження та підвищення їх родючості - неодмінна умова подальшого економічного прогресу суспільства.

Безвідповідальне ставлення сільгоспвиробника і безконтрольність держави за останні роки привели до колосальної втрати чорноземів. Одним із чинників втрати чорнозему є водна ерозія, її розвитку сприяє інтенсивне розорювання схилів пагорбів, а також недотримання елементарних агротехнічних правил обробки ґрунту. Вона зумовлює зміну не лише фізичних властивостей, але й знищує гумусовий горизонт. Внаслідок цього помітно зменшуються запаси гумусу, азоту, фосфору, калію та інших поживних елементів. Зрештою, ґрунт втрачає свою родючість. Площа еродованих земель безперервно зростає i наразі становить до третини від усіх земельних угідь в нашій області. Найiнтенсивнiше ерозiйнi процеси відбуваються на землях, розташованих на пагорбах з великою крутизною схилів. Вони посилюються там, де вирощують просапні культури (овочi, цукровi буряки, соняшник, кукурудзу) i провадять оранку вздовж схилів.

З метою широкомасштабного впровадження природоохоронних заходів у найближчій перспективі необхідно вивести з сільськогосподарського обігу до 10% земель, що дасть змогу істотно зменшити ступінь розораності угідь. Перехід одних земельних угідь в інші називають трансформацією земельного фонду. Завдання підприємств - забезпечити переведення менш продуктивних угідь у більш продуктивні. До таких методів, наприклад, належить заліснення ярів і балок, залуження деградованих земель, переведення природних пасовищ у сіножаті тощо. Аби започаткувати роботу зі збереження чорноземів Дніпропетровщини, необхідна регіональна програма на законодавчій базі нашої держави. Наукові і виробничі кола області повинні напрацювати матеріали для вищеназваної програми та окреслити перспективні шляхи перепрофілювання земель, виведення найкритичніших ділянок в державний земельний фонд під рекультивацію.

Вагомим чинником у збереженні родючого шару ґрунту є тотальний контроль держави за технологією його обробки. Затвердження на рівні обласного сільгоспуправління агротехнічних заходів, спрямованих на ослаблення поверхневого стоку і переведення його у внутрішньоґрунтовий. Розробка технологічних карт обробки ґрунту на схилах дасть можливість зберегти чорноземи. Тільки виконання обробки ґрунтів по горизонталі, "контурне" землеробство зменшують змив ґрунту на 50% і поверхневий стік на 12-99%. Крім агротехнічних заходів збереження ґрунтів, необхідно широко використовувати економічні та юридичні важелі, які є особливо ефективними в умовах ринкових відносин.

Регіональна програма, в розробці якої взяли б участь галузеві вчені, аграрії, юристи, органи влади, є конче необхідною для області. Вона стала б "дорожньою картою" в збереженні чорноземів, контролю за їх використанням. Ціна питання настільки велика, що не звертати увагу на це є злочином державного масштабу. Щоб зрозуміти глобальність цього питання, наведемо розрахунок: на фото поле 94 га . Втрата чорнозему за останні 10 років оцінюється більше як 45-47 тис. м. куб., або ж 750-800 залізничних вагонів. А таких полів багато, і з кожним роком наш чорнозем дедалі змінює колір в бік коричневого і замінюється на ланах глинищами та супісками. Родючий ґрунт сповзає в яри, на дно водойм. Вже і порогів в Дніпрі нема - замулені. І, можливо, в найближчому майбутньому доведеться поєднувати програми збереження малих річок та чорноземів. Транспортуючи після очистки водойм мільйони кубічних метрів мулу на поля за рахунок платника податків. І бездіяльні державні мужі своїми керованими підприємствами надалі братимуть участь в очищенні водойм і відтворенні Українських чорноземів. Можливо навіть, що за таку святу справу їм вручать нагороди.

В нашому регіоні тисячі проблем, на цю тисячу проблем знайдеться сотня людей, які здатні професійно їх проаналізувати, з цієї сотні - не більше десяти, які знають шляхи їх вирішення.

Приведу наостанок слова Ганни Гопко "Ми зараз живемо в країні «колективної безвідповідальності», в країні де є «гілки» влади, але в «гілок» відсутнє «коріння» і «стовбур»".

На мій погляд «коріння» - це наші звичаї, а «стовбур» - родюча земля. А на ваш?

Юрiй ФОМЕНКО, В'ячеслав ГОРОБЕЦЬ

 

 

 

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Анастасія ГОРЯЧА

До Дня Збройних сил України

Сьогодні країна відзначає День Збройних сил України. На п’ятому році війни гостро відчувається необхідність віддати шану Героям, які врятували незалежність нашої країни у 2014 році і продовжують...
Про такі випадки складають легенди. Сам я подібного ніколи не бачив, але Древні з нашого депо розповідали, що трапляється це приблизно один раз на 30 років.Я їхав за маршрутом № 19, нічого не передвіщ...
На жаль, ми ще не здатні усвідомити усього масштабу агресивних дій Росії проти України. І навіть на Азовському та Чорному морі. Це через своє "сухопутне" мислення. Ось перед вами усі об'єкти, захоплен...
 Блокада Азовського моря та великих портів Бердянська та Маріуполя — це цілком логічний і очікуваний крок від Росії, яка таким чином поступово формує навколо України класичний “мішок&...