App Store Google Play

Поляки навчають дніпропетровців не давати хабарі

09.07.2010 11:07

Як розв'язати проблему невеликої громади без хабарів та бюрократичної тяганини у чиновницьких кабінетах? Представники громадських організацій Польщі почали навчати пересічних українців креативним підходам у роботі з владою. На Дніпропетровщині - в містах і сільських районах - за їхньої участі відкривають так звані «Центри позитивних змін», там гуртують найбільш активних людей. Проект неполітичний, він вже має перші успіхи.

В Україні таких людей називають ентузіастами або небайдужими, у Польщі - «громадськими аніматорами». Ініціатори проекту - експерти громадського об'єднання «Центр активності локальної» з Варшави - пояснюють: у кожній громаді невеликого містечка чи села обов'язково знайдуться дієві люди, які переймаються місцевими проблемами. Такі люди можуть змусити владу зробити корисне: провести воду, відкрити клуб чи обладнати пандуси. Як домогтися цього без сварок, бюрократії та хабарів? - цьому поляки навчають на тренінгах.

Партнер проекту у Дніпропетровську, керівник Центру підтримки громадських ініціатив «Тамариск» Тетяна Барашкова впевнена: польський досвід дуже цінний.

«Дуже позитивний досвід наших сусідів, Польщі, може бути застосований в Україні. Ми так звикли жалітися, що в нас багато проблем, і чекаємо, що хтось прийде і розв'яже їх. Лише тоді, коли громадяни починають самі брати участь у цьому, можливі зміни, - це показує досвід Польщі», - каже Тетяна Барашкова.

Достукалась до влади, знявши фільм

Громадська ентузіастка з містечка Апостолового Надія Чепурко вже побувала на заняттях, влаштованих поляками в Україні, і відвідала Польщу, щоб ознайомитись із досвідом. Тепер на її рахунку кілька невеликих проблем міста, розв'язаних без хабарів. Жодна з установ Апостолового не мала пандусів для інвалідів-візочників - і пані Чепурко почала діяти. Власними силами вона облаштувала пандус до бібліотеки, а потім ще й зняла відеофільм про один день життя інваліда і показала його голові райдержадміністрації. Результат не забарився.

«Після цього проекту голова райдержадміністрації наказав своїм підлеглим, щоб пандус біля адміністрації був за два тижні. Тепер у нас жодна нова будівля без пандусу в експлуатацію не здається», - ділиться своїм першим досвідом громадська активістка Надія Чепурко.

«Щоб не давати хабарів, треба мати сміливість»

У Польщі громадські активісти розв'язують ще більше масштабні проблеми містечок і сіл. Експерт варшавського «Центру активності локальної» Яцек Гральчик розповідає, що лави «громадських аніматорів» у Польщі налічують тисячі людей. Небайдужі поляки знаходять способи вмовити владу та інвесторів поповнювати бібліотеки, споруджувати будинки культури, турбуватись про знедолених.

«У Польщі є популярна пісенька зі словами «Щоб танцювати танго, треба двоє». Так само і з хабарями: потрібен той, хто бере, і той, хто дає. Щоб не дати хабарів, треба бути сміливим і свідомим. Ми вчимо людей не давати хабарів, ми працюємо, аби польське суспільство було демократичним, і в Україні реалізуємо фрагменти цієї стратегії», - каже експерт із Польщі Яцек Гральчик.

Проект навчання дніпропетровських активістів поляками фінансує Національний фонд демократії зі США. У подальшому найактивнішим людям обіцяють міні-гранти на добрі справи.

Юлія РАЦИБАРСЬКА, Радіо Свобода

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Максим Мірошниченко

Зрозумілість

Можливо, єдиний мотив, який може мобілізувати широкі кола виборців, який буде сприйматися як прогресивний та новий. Не легалайз, не легалізація проституції, гендерна політика і т.д.Поясню. У 2015-16 р...
У нас небезпідставно прийнято вважати, що українська влада використовує ситуацію з війною у внутрішніх політичних іграх, в тому числі і в узурпацію.Гомо політикус в усі часи було важко втриматися від...
Суддю-сепаратиста з Криму на посаді не відновлено!Чергова судійська зрада не відбулася! Але, на жаль, це ще не перемога..Пам'ятаєте "вибухове" затримання відвертого сепаратиста, а за суміцниством судд...
Анастасія ГОРЯЧА

До Дня Збройних сил України

Сьогодні країна відзначає День Збройних сил України. На п’ятому році війни гостро відчувається необхідність віддати шану Героям, які врятували незалежність нашої країни у 2014 році і продовжують...