App Store Google Play

«Ручні» вибори

03.07.2010 20:51

По містах і селах з вівторка розпочався «тихий переполох»: Партія регіонів внесла законопроект про місцеві вибори, і місцеві еліти похапцем намагаються зрозуміти, у що для них може вилитися зміна правил гри. Ми також вирішили не відставати від мейнстриму політичної думки і проаналізував нові правила виборів з погляду влади, опозиції і країни в цілому.

Хто не з партією - вільний

Відтак, як і було обіцяно, на місця - в обласні, районні та міські ради - повертається змішана система, за якої половина депутатів пройде через мажоритарне «горнило», а решта - по списках місцевого осередку партії.

Далі цікавіше: проект передбачає заборону на висунення кандидатів у депутати і мери місцевими партійними осередками, які зареєстровані менш ніж за рік до виборів («тумбай» Яценюк, Тігіпко та іже з ними!). Під забороною опинилися також блоки партій. Загалом, це наша «гідна» відповідь Європі, яка носиться з політичною структуризацією і посиленням ролі партій.

Ось тільки в Європі - в тій самій Польщі - брати участь у місцевих пропорційних виборах можуть не лише місцеві організації партій, а й коаліції виборців, що зібрали необхідну кількість підписів. Та хоч би й Ліга уболівальників місцевої футбольної команди! У нас же - тільки партійні осередки з річною «пропискою». Ключове слово в цьому проекті - «тільки».

Особлива «родзинка» документа - порядок формування комісій (принцип «не важливо, як проголосують, важливо, як порахують» - як бачимо, ще ніхто не відміняв). Отже, мало того, що комісії формуються «зверху»: ЦВК формує тервиборчкоми, а ті, у свою чергу, дільничні комісії. Так ще й подавати кандидатури в тервиборчкоми можуть тільки партії, нині представлені в парламенті. До чого це призведе? Відповідь очевидна - нові партії подаватимуть кандидатів у вищестоящі комісії, сформовані парламентськими партіями, а ті вже вирішуватимуть, «кого страчувати, кого милувати».

Тим паче, що і привід для відмови включити того або іншого «чужака» в дільничну комісію завжди під рукою - наявність професійної підготовки. А її мають, хіба що, вчителі, лікарі, бібліотекарі, що роками засідають в комісіях. А ось для молодих прогресивно, та просто сучасно мислячих людей, вхід туди, схоже, буде закритий.

Але і це ще «квіточки». Безумовним «хітом» цього проекту слід вважати імперативний мандат на місцях. Про нього вже давно говорили, але прописати у такому вигляді додумалися тільки зараз: депутата місцевої ради, мера можна відкликати, якщо його діяльність не відповідає програмі партії, що його висунула. Тобто горе тому, хто публічно наважиться засумніватися в «генеральній» лінії партії.

І, нарешті, останній гол у ворота суперника - максимально скорочені терміни кампанії (50 днів). Всім зрозуміло, що проводити вибори влітку - утопія. Тому, за досвідом минулих кампаній, можна припустити, що раніше 10 вересня активні дії не почнуться. І відразу аврал: два дні дається на висунення кандидатів, п'ять днів - на подачу представників у комісію. Звичайно, так працювати не можна, але так працювати доведеться.

Крім того, в законопроекті міститься ціла низка «сюрпризів» дрібнішого калібру, приміром, порядок підрахунку голосів, оскарження результатів. І це дає підставу зробити невтішний висновок - влада має намір по-максимуму «зачистити» нові проекти, в ручному режимі сформувати комісії і провести вибори в порожньому «кінозалі».

Проти лома є прийом

За останні 3-4 місяці нової влади місцеві еліти багато що відчули: податковий пресинг, тиск прокуратури. Стало зрозуміло, що навіть членство в Партії регіонів не дає якихось преференцій, і що своїх «зголоднілих» за час опозиції там вистачає.

До цього слід додати, що аванси, видані на президентських виборах, - обіцянка включити в списки на місцевих виборах - не спрацювали. Недивно, що багато місцевих бізнесменів з потрійною енергією вважали за краще шукати альтернативний партійний майданчик, а не зв'язуватися з розкрученими партійними брендами.

Почався справжній бум на ринку партій - «змітали» все, назва і розмір політпроекту значення не мали. Ажіотаж, природно, породив зростання цін до $200-300 тис. за «штуку». Наприклад, оточення мера Едуарда Гурвіца шукало партію під свій проект «Наш дім - Одеса». Схожа історія трапилася в Дніпропетровську, де бізнесмен Ігор Циркін намагався перейменувати партію «Справедлива країна» в «Наш дім Дніпропетровськ», проте Мін'юст йому відмовив. Відомство Лавриновича аргументувало це тим, що законодавство не допускає існування регіональних партій, і тепер вони судяться.

Щоб не застрягнути в тяжбах з досвідченим у процедурних тонкощах міністром, багато бізнесменів вважали за краще не зв'язуватися з перейменуванням партій. Бо політтехнологи і без того знайдуть спосіб розповісти виборцеві, хто саме ратує за прибирання вулиць, відкриття нових маршрутів, будівництво дитячих майданчиків, а хто так - «піариться».

Але влада такі «хитрощі» з боку місцевої еліти передбачала і до них готувалася. Причому хід думки чиновників знаходився приблизно в такому руслі: є проблема - треба когось у чомусь обмежити, і проблеми не стане. І дійсно, варто заборонити висувати кандидатів у депутати і мери місцевими осередками, які зареєстровані менш ніж за 365 днів до виборів, і на наших очах вчорашні щасливчики перетворюються на лузерів.

Так, за даними Мін'юсту, не зможуть взяти участь у виборах 785 осередків партії «Сильна Україна» Сергія Тігіпка, 631 осередок «Фронту змін» Арсенія Яценюка, 209 осередків - «За Україну!» В'ячеслава Кириленка, 66 - «Громадянської позиції Анатолія Гриценка, 64 - «Свободи» Олега Тягнибока. І це при тому, що з 2005 року партії досить було зареєструвати обласні осередки, а наявність структур у селах, селищах, містах ніхто не вимагав - надто марудно було утримувати там офіси.

При цьому, як наголошують фахівці, у «молоді» осередки зареєстровані, в основному, в областях, тоді як з погляду ресурсів, що перебувають у їхньому розпорядженні, найцікавіші міські та районні ради.

Як призналася в коментарі «Главреду» заступник Тігіпка Олександра Кужель: «Це не має нічого спільного з демократією. Ми дали політтехнологам завдання розробляти варіанти. Але визначитися в цьому випадку повинен Сергій Леонідович».

Варіантів у нього, як зазначив фахівець з регіональних виборів, координатор проекту MESTNYE.com Павло Карайченцев, не так вже й багато. Фактично йому «світить» така собі «дружба» під загрозою виключення зі ЗМІ і, можливо, з політичного життя.

«Усе залежить від свободи вибору Сергія Тігіпка: чи є у нього санкція включати в список опозиціонерів до місцевої влади, чи нав'яжуть йому дітей, кумів, родичів «донецьких» - Клюєва, Богатирьової, Рибака. За умови лояльності Тігіпка всі «технічні» проблеми - наприклад, відсутність у «Сильної України» зареєстрованих більш ніж за рік до виборів місцевих осередків - будуть вирішені. Потрібну партію йому «підженуть», - припустив експерт.

Як не складно помітити, на Донбасі повторюється ситуація президентських виборів: виборцям пропонуються на вибори або регіонали-консерватори на чолі з Януковичем, або регіонали-ліберали під керівництвом Тігіпка. Проте ті й ті однаково контрольовані. До речі, не так давно син глави РНБО Раїси Богатирьової Ігор очолив донецьке відділення «Сильної України».

Втім, патова ситуація загрожує не лише Тігіпку, але і його конкурентові - Арсенію Яценюку. «Добре б також зобов'язати ЦВК при затвердженні результатів місцевих виборів забезпечити представництво партій, які створили коаліцію у ВР. Остаточні пропозиції з розподілу місць у місцевих радах, мерів, Кабмін повинен погоджувати з Президентом України і не пізніше ніж за 3 дні надати безпосередньо главі ЦВК», - іронізував у письмовій відповіді для «Главреда» Яценюк. Але що робитиме - не уточнив.

А що ж «Свобода»? Ці, здавалося б, не повинні упиватися власним безправ'ям. Проте у кореспондента «Главреда» склалося інше враження. Швидше там були раді, що Яценюка і Тігіпка залишать за бортом. Принаймні такий висновок можна було зробити з єхидного коментаря заступника голови партії Андрія Мохника: «Ці політичні сили були створені на рівному місці або шляхом придбання партій і зміни назви? Навіщо ж вони придбали цей неліквід?». Уїнстон Черчілль із цього приводу якось сказав: «Умиротворення диктатора - це годування крокодила у сподіванні, що ти будеш з'їдений останнім», про що «свободівці», схоже, вважають за краще не замислюватися.

У компанію «нещасливчиків» потрапили і бютівці. Хоча з місцевими осередками у них все гаразд, але розіграти «карту Януковича» 2004 року їм поки не вдається. Незважаючи на опозиційний статус і досі потужні ресурси, скупчення скривджених під прапорами БЮТ не спостерігається. По-перше, новий Президент - не рівня попередньому, любить, щоб його боялися і щоб опозиціонери знали, з ким мають справу, якщо не знали до того.

По-друге, «мажоритарка» ламає сталі правила гри, а лавка блискучих дублерів у БЮТ невелика. Нарешті, Тимошенко буде змушена проводити ребрендинг «Батьківщини» після заборони блокам брати участь у виборах.

Очевидно, прораховують всі ризики і бізнесмени з БЮТ: залишитися з Тимошенко і отримати гарантовану кількість мандатів чи ризикнути вирушити у вільне плавання. Невипадково, мабуть, луганчанка Наталя Королевська останнім часом «піарить» проект «Новий Донбас».

Доречно зауважити, Регіони теж не ведуть повноцінну кампанію на місцях (збори голів штабів і написання інструкцій для них - не рахуються). «Очевидно, що ставка робиться десь на адмінресурс - «задавимо і передавимо», десь на популярність Януковича. Але якщо в Харкові заяви Геннадія Кернеса розцінюються як програма дій Партії регіонів, то в тих містах, де у них немає своїх мерів, плани партії влади залишаються для виборців загадкою», - підкреслив Карайченцев.

Втім, знайшлися й ті, хто частково виграє у разі ухвалення законопроекту. Наприклад, Блок Литвина втрати від ребрендинга «Народної партії» компенсує наявністю розгалуженої місцевої мережі. Аналогічно, не виникне проблем на місцях у комуністів, а Петро Симоненко, до того ж, позбудеться суперників в особі блоку «Волги-Грача» в Криму.

«Щасливий квиток» опинився зараз і в попутників комуністів по «Лівому блоку» - СДПУ(о). З одного боку, партію будували на совість, і на кількість осередків, зареєстрованих більше 10 років тому, їй скаржитися не доводиться. З іншого - грошей на вибори немає. Чим не привід - обміняти «технічні» можливості на гроші когось із сильних гравців?

У коментарі «Главреду» глава СДПУ(о) Юрій Загородній запевнив, що керівництво КПУ докладатиме всіх зусиль, аби зберегти блоки на місцевому рівні. Втім, шанси на це невеликі, оскільки голосів за цей законопроект вистачає і без комуністів. Тоді СДПУ(о) піде на вибори самостійно, але за чиї гроші - секрет.

Які професіонали, така й країна

Підбиваючи підсумки, слід зазначити - збереження колишнього ставлення до місцевого самоврядування означає, що нагорі немає ніяких планів по його перевлаштуванню. Попереду - безнадійна доля «Титаніка» з «розбитими» дорогами, недореформованим ЖКГ, браком грошей на зарплати і енергоносії, а також інфраструктурна криза.

«В сьогоднішніх умовах місцеві вибори для країни абсолютно не принципові. Більш того, вони відволікають суспільство від глобальних проблем, які наростають. І, що б Регіони не придумали, законопроект про місцеві вибори не містить головного: він абсолютно не оновлює місцеві ради, не робить їх працездатними, і головне, незрозуміло, з кого питати через 4 роки, коли вони нічого не зроблять», - наголошує Карайченцев.

Замість політичної структуризації «вірні мажоритарщики», мабуть, дружними рядами побіжать під прапори своїх «патронів». І якщо до виборів Василь Пупкін - полум'яний трибун і непохитний борець з корупцією, то після - може опинитися в таборі своїх ідеологічних опонентів. І його стопами, можна припустити, вирушить не один десяток депутатів.

Інша річ, що мажоритарні округи - це шанс для місцевих кланів підпорядкувати собі цілі міста і виступити в ролі «ліквідаційної комісії», прибравши до рук останні «ласі шматки»: землю і комунальне майно.

Тому перед місцевими гравцями стоїть завдання №1 - потрапити в ради. А далі - буде видно. «Це принцип бізнесу: щоб не відставати, треба постійно грати, спочатку стаючи мажоритарщиком місцевого ЗАТ, а потім, намагаючись домовитися з реєстратором акцій. На це багато хто і розраховує: спочатку зайти в раду, а потім домовитися і вигідно продати свої невеликі відсотки на виборах», - зазначив Карайченцев.

А далі - позбавлена всілякої «вільності», а заразом і грошей місцева рада так і не доросте до повноцінного представницького органу на місцях, тому що хто ж їй дасть рости. У що це може вилитися, страшно й уявити.

«Главред»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Для соціальних виплат від держави необхідно відкрити рахунок в національному Ощадбанку. Цікаво, як обличчя держави проявляється у фінансових установах.Заходжу у відділення банку в центрі Дніпра. Довго...
Максим Мірошниченко

Зрозумілість

Можливо, єдиний мотив, який може мобілізувати широкі кола виборців, який буде сприйматися як прогресивний та новий. Не легалайз, не легалізація проституції, гендерна політика і т.д.Поясню. У 2015-16 р...
У нас небезпідставно прийнято вважати, що українська влада використовує ситуацію з війною у внутрішніх політичних іграх, в тому числі і в узурпацію.Гомо політикус в усі часи було важко втриматися від...
Суддю-сепаратиста з Криму на посаді не відновлено!Чергова судійська зрада не відбулася! Але, на жаль, це ще не перемога..Пам'ятаєте "вибухове" затримання відвертого сепаратиста, а за суміцниством судд...