App Store Google Play

Чи загрожує Дніпропетровську землетрус?

05.05.2010 17:37
Ось вже кілька місяців поспіль громадськість України лякають прогнозом землетрусу. До того ж, неабияким, а дуже сильним - дев'ятибальним. Зі сторінок Інтернет-видань та інших ЗМІ застерігають: «після стихій у Чилі та Гаїті - на черзі Україна, якій загрожує жахлива катастрофа, не менша, аніж у вищезгаданих місцях». І якщо згадати той факт, що землетрус у Гаїті було названо найсильнішим за останні 50 років, стає зрозумілим, чому українців хвилюють такі прогнози.

Більше того, у Прикарпатті та Закарпатті до майбутнього тремтіння Землі готуються не перший тиждень - у дитсадках та школах навіть ввели окрему тимчасову дисципліну, на якій дітей навчають, як треба поводитись, якщо землетрус все ж таки станеться. Масовий психоз, не інакше?

До того ж, не варто виключати той факт, що прогноз щодо можливої стихії було зроблено зовсім не українськими вченими, а румунськими. Українські спеціалісти в цій галузі, у свою чергу, дещо скептично ставляться до висловів на кшталт «Землетрус відчує навіть Москва», спростовуючи жахливі прогнози та вже у котрий раз зазначаючи, що спрогнозувати дату виникнення подібних явищ є маломожливим навіть у разі дослідження періодичності землетрусів.

В Україні питаннями сейсмічної активності опікується Інститут геофізики НАН України, зокрема - його відділення у Криму та в Карпатах, де вірогідність можливого виникнення землетрусу найвища.

Національний гірничий університет Дніпропетровська, який відомий своїми високопрофесійними науковими розробками, наразі теж серйозно займається дослідженнями у цій сфері. Одним з основних напрямів діяльності кафедри геофізики НГУ є дослідження тектонічних та сейсмічних процесів на території нашої країни.

Зі слів доцента кафедри Михайло Довбніча, більшій частині Україні прогнозована стихія не загрожує, адже наша країна знаходиться у межах Східноєвропейської платформи, яка є не сейсмічною. Загрозу може спричинити лише славнозвісна Зона Вранча у Карпатах, яка територіально належить Румунії, та зона, яка тягнеться вздовж узбережжя Північного Криму. Саме у цих двох місцях зафіксована найвища сейсмічна активність. Таким чином, на півдні та південному заході України можна очікувати струсів з катастрофічними наслідками.

У зоні Вранча один раз на 27-33 роки виникають потужні землетруси, які є відчутними на усій території країни. Останній був зафіксований у 1977 році, до цього - у 1940. Відтак, Україна зараз - у небезпечній часовій зоні, адже з 1977 року вже минуло 33 роки!

- Навіть якщо землетрус все-таки станеться, у Дніпропетровську він буде малопомітним і городяни його майже не відчують. Основна проблема полягає в іншому, - зазначає Михайло Довбніч, - В нашому місті, та й взагалі на території України, є чимало небезпечних промислових об'єктів, будівлі, які знаходяться у аварійному стані. От для них може бути достатнім і невеличкого землетрусу, який спричинить аварії.

- Однак все-таки, можливість цього вкрай невелика, тож не слід лякати народ! - додає він, - І хоча не можна говорити з упевненістю чи станеться землетрус, чи ні, причин для паніки однаково немає! Але це стосується центральних, північних ті східних регіонів України. На півдні та південному заході України населення має бути готовим до можливих наслідків землетрусу, в першу чергу, в зоні Вранча.

На малюнку: зони можливих землетрусів за єдиною шкалою балів Мєдвєдєва-Шпонхойєра-Карника, яка використовується у державних будівельних нормах. За цією шкалою, Дніпропетровськ може очікувати тремтіння землі лише 5-ти бальної потужності, а це, як свідчить практика, зовсім небагато і відчувається лише у приміщеннях.

Ольга ЮДІНА

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Марія СОЛОМОНОВА

Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!

«Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!», - так закінчуються богослужіння у Православній Церкві України.І ці слова не просто протокольне звернення до вірян згідно церковних канонів. Це те, до чого закли...
Без усякої скромності скажу, але правду.Дуже часто, особливо після чергового мого спітчу про наших політиків, мене питають:"Ну от, кого! Кого! Ти! Ти, особисто, ти! Бачиш гідним посади Президента?"Від...
Соборність - один з наріжних каменів фундаменту Держави, головна державотворча цінність і якість.І в смислі об‘єднання у національній державі всіх земель, населених народом.І в смислі панування...
Днями завдяки щасливому збігу обставин (спочатку в інтелектуальних іграх, а потім в робочому колективі) став глядачем вистави "Дульсинея Тобосская" в Дніпровському театрі Театр "Верим" /// Theatr...