App Store Google Play

Актуальне архипастирське слово з нагоди наступаючого великого посту

12.02.2010 13:07
Актуальне архипастирське слово
преосвященнійшого єпископа Симона керуючого Дніпропетровською єпархією Української Православної Церкви Київського Патріархату
з нагоди наступаючого великого посту

Серед багатьох дарувань Бог нагородив нас двома здатностями, однаковою мірою важливими для нашого духовного життя: пам'ятати і забувати. Коли нам роблять добро, почуття вдячності вимагає пам'ятати про нього, коли ж нам заподіюють зло, християнська любов вимагає забути його. Чимало є вад нашої душі, які потрібно лікувати та оздоровлювати. І час доброго подвигу, тобто православний піст, який з 15 лютого входить у свою силу та права, уже наступає.

У православних християн протягом року є чимало пісних днів, призначених для особливих старань у духовному вдосконаленні, але, Великий піст тому й називається Великим, що різниться тривалістю, строгістю і важливістю. Церква встановила його в пам'ять про сорокаденний піст Ісуса Христа, перед виходом Спасителя на проповідь. Великий піст сполучається зі страсним тижнем, протягом якого ми згадуємо про хресні страждання Ісуса Христа. Разом це становить 46 днів. Що ж потрібно чинити в цей час?

Нерідко, під словом «піст» розуміють лише утримання від нескромних, вишуканих страв та хмільних напоїв. Авжеж, це важливо, бо надмірна догода череву спричиняє різного роду гріхи. Тому, в Церкві укладено календар дотримання посту, за яким у певні дні дозволено рибу (цього року - тільки на Вербну неділю), в інші - олію, а є дні, коли не можна й того.

Але, утриманням від поживних страв, Великий піст аж ніяк не обмежується. Потрібно зазначити, що хворим та немічним людям піст може бути полегшено, або й зовсім скасовано. Та, куди важливіше тримати піст духовний. Бо сказав Христос: «Не те, що входить в уста, оскверняє людину, а те, що виходить з уст... А те, що з уст виходить, від серця виходить; це і оскверняє людину, бо від серця виходять злі помисли, вбивства, перелюбства, любодіяння, злодійство, лжесвідчення, хула» (Мф. 15:11, 18).

Тому, головну увагу маємо звернути на стан нашої душі. Нехай не буде в ній злоби, лихослів'я, зневаги. Нехай не закрадеться намір обманути, обміряти й обважити, вкрасти, вчинити аборт, дати чи взяти хабар, затримати плату працівникові.

Пам'ятаймо, що християнин повинен любити всяку іншу людину, як самого себе. І нехай, в цьому ставленні до ближнього, не буде в нас ніякої різниці: ані щодо політичних уподобань, ані щодо релігійних переконань, - зовсім ні в чому. Не місце у Великий піст православному християнинові в ресторані, барі чи на дискотеці. Не належить йому дивитися розважальні передачі, читати потішні книжки і журнали. Краще, в дні Великого посту вивчати себе і думати про вічність.

Під час Великого посту обов'язково слід піти до Сповіді й Причастя. І взагалі, частіше бувайте в храмі, частіше беріть до рук духовну літературу, частіше моліться, щоб очистити свої душу і тіло.
І насамкінець: нехай наш піст буде не на показ, нехай він буде не для людей, а для Бога. Як і сказав Спаситель: «Коли ж постите, не будьте сумні, як лицеміри. Бо вони потьмарюють обличчя свої, щоб показати людям, що постять вони... Ти ж, коли постиш, намасти голову твою і вмий обличчя твоє, щоб не показувати людям, що ти постиш, але Отцю твоєму, Який у таїні; і Отець твій, Який бачить таємне, воздасть тобі явно» (Мф. 6:16-18).

Життя земне - скороминуще, а небесне - вічне. Тож, Великий піст - це добра можливість більше попрацювати над своєю душею, аби сподіватися на прощення гріхів, на місце в Раю. Бо кожна людина в свій час із земного життя перейде в життя вічне. Отже, будьмо готові зустрітися з Богом, нехай душа і тіло будуть очищені покаянням.

Бажаю всім достойно пройти подвиг Великого посту і закликаю на всіх вас Боже благословення.

Симеон
Єпископ Дніпропетровський і Павлоградський

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Максим Мірошниченко

Побачити все на власні очі

21-го листопада я дуже відносно цікавився студентським Майданом. До 30 листопада. І не підтримував дії радикальних груп на Грушевського. Поки сам не вирішив побачити усе на власні очі.Зараз я не підтр...
Ярема ГАЛАЙДА

Уроки Пунічних воєн

Друга Пунічна війна. Ганібал розбив римлян при Требії та Тразименському озері. У цих битвах він вирізав майже 60 000(!!!) римлян та їхніх союзників.А потім нова перемога канфагенян: Канни! За 6 (!!!)...
Тимур Желдак

Про кризу виконавців

Якщо БорисФілатич © як називають його деякі опоненти не стане міським головою вдруге, я точно можу сказати, хто в цьому винен. Я не знаю, це «проіскі врагов» чи звичайне нехлюйство, а...
Максим Мірошниченко

Термінатор з Холодного Яру

Якби ми мали якийсь свій Голівуд, то ми б зняли супермегашпіонську драму про ось цього чоловіка. Юрій Горліс-"Горський". Почав служити в українському війську у 1918-го року, долучившись до антигетьман...