App Store Google Play

У Дніпропетровську можна побачити кабінет цензора-обллітівця

09.02.2010 10:00

В музеї "Літературне Придніпров'я" відкрито виставку "Я прагну слова....", яка присвячена  поколінню дніпропетровських письменників - «семидесятників».

Досі не існує об'єктивного та комплексного дослідження даного питання не існує, отож цією виставкою  дослідники здійснили спробу дослідити це питання засобами музейної експозиції за допомогою архівних матеріалів.

1970-і - перша половина 1980-х років в історії одержали назву "застійних часів". Одним із наріжних каменів радянської естетики була соціальна заангажованість митця. Література змушена була  "відображати", "мобілізувати" й "надихати". Тих, хто не погоджувався на такі угоди з власним сумлінням - заносили до "чорних списків".

Саме на цьому тлі у літературу прийшло покоління  «семидесятників», яке прагнуло вивільнитися  не лише з-під заданої владою "обов'язкової»  тематики, а й з-під влади загальних ідей.

Серед дніпропетровських «семидесятників» фахівці називають Любов Голоту, Наталку Нікуліну, Віталія Старченка, Ісаака  Кобринського, Семена Бурду, Анатолія Богдановського,  Михайла  Кудрявцева, Володимира  Буряка, Володимира  Грипаса, Анатолія  Шкляра, Григорія Гарченка, Юрія Буряка, Євгена  Романова, Валентина  Морозова, Миколу  Семенюка, Олександра  Твердохліба, Сергія Злючого, Семена  Заславського, Людмилу  Левченко, Юрія Вівташа та інших.  

Представлена експозиція  є двошаровою, як і сам час - неоднорідний і неоднозначний. Оскільки ідейно - тематичний рівень був чи не єдиним рівнем вивчення тексту, то верхній шар експозиції представлений низкою плакатів на суспільно-політичну тему, газетними передовицями, програмними настановними статтями про завдання літератури.

Другий шар експозиції є візуально відокремленим від першого, верхнього, і має підкреслити дистанційованість поета від суспільно-історичного плану. Основні експонати комплексу - фото і рукописи оригінальних творів.

Відвідувачі виставки зможуть побачити і кабінет цензора-обллітівця, який  здійснював  функції  цензурного контролю за змістом і поширенням  не тільки книг, газет, журналів, а й театральних вистав, музики, картин, скульптур, кінофільмів, фотографій, радіо. Відомо, що на Дніпропетровщині - «батьківщині застою» - цензура була особливо жорсткою.

Виставка працюватиме у музеї  Літературне Придніпров'я до 3 березня. Години роботи музею - вівторок, п'ятниця, субота, неділя з 11:00 до 17:30 без перерви; середа з 11:00 до 20:00.Hoвини Join

Погода, Новости, загрузка...
Максим Мірошниченко

Моя країна

Взагалі знаєте, президент моєї країни - це президент закинутої на заднє подвір'я історії країни, яку хочуть розколоти та розвалити. Значній масі населення якої на це начхати. Суди якої виправдовують р...
Анастасія ГОРЯЧА

До людей, як до худоби

Якось Яніка Мерило стрімила з СВ потяга, здається, Київ-Львів... Вона казала про реформи, які таки відбуваються в нашій країні, демонструючи новеньку плазму у люксовому вагоні. Довелось якось і мені п...
Юрій Фоменко

Земля країни Герр

1970 рік. Наше місто розросталось на лівому березі. Вже вийшло за межі Мануйлівки і розбудовувалось у плавнях і на пісках.  З появою нових будівель виникало питання закладки зелених зон. А для зе...
Год назад прошёл тендер на создание концепции развития транспортной сети Днепра и всё мои прогнозы по этому документу сбылись:1) Вероятней всего расчитана она будет на 4-5 лет(как раз под сроки реализ...