App Store Google Play

"Укрнафта" допомогла Тимошенко вмовити Тігіпка?

29.01.2010 13:59
Проведення зборів акціонерів нафтовидобувної компанії "Укрнафта", більшість статутного фонду якої контролюється "Нафтогазом України", а правління - групою "Приват" Ігоря Коломойського, означає, що бізнесмен таки досяг компромісу з прем'єр-міністром Юлією Тимошенко.

Прем'єрка, яка останнім часом перебувала з "Приватом" у стані тихої війни, стала особливо потребувати дружби з Коломойським після того, як підтримуваний ним кандидат у президенти Сергій Тігіпко посів третє місце за підсумками першого туру президентських виборів.

Згідно з оцінками політологів, саме його електорат буде визначати перемогу Юлії Тимошенко або Віктора Януковича.

І от 26 січня контрольовані групою "Приват" акціонери "Укрнафти" вперше з 2007 року погодилися взяти участь у зборах. Згідно із заявою "Нафтогазу", його представники підвищили контроль держави над діяльністю підприємства.

Однак насправді таке підвищення є формальним, адже управляти підприємством і далі буде "приватівський" менеджер Олексій Кущ. Головою наглядової ради призначили одного представника "Нафтогазу" замість іншого.

Ухвалені угоди про порозуміння між приватними і державними акціонерами також, імовірно, декларативні, адже у цьому меморандумі передбачено, що правління і далі буде контролюватися міноритаріями, а наглядова рада - НАКом.

Зате акціонери домовилися про дивіденди, які компанія не виплачувала протягом 2006-2008 років через блокування зборів її акціонерів. А коштів за цей час накопичилося більше 5 мільярдів гривень. Тобто, державі дістанеться близько 2,5 мільярда.

Такого порозуміння між політиком та олігархом не було навіть улітку, в час їх найактивнішої співпраці. Тоді, зокрема, уряд призначив лояльного до групи Сергія Лазорка керівником "Укртранснафти", але розподілити дивіденди "Укрнафти" не вийшло: не вистачало довіри.

Те, що це порозуміння пов'язане з виборами, підтверджує і представник президента з міжнародних питань енергобезпеки Богдан Соколовський. "На мою думку, тут причина в нинішньому передвиборчому періоді", - заявив він.

Прем'єрка мала чим зацікавити олігарха. Кілька місяців тому, після виходу з проурядової більшості у парламенті депутатів, лояльних до "Привату", Кабмін почав відбирати у групи нещодавні преференції.

Зокрема, було зроблено спробу зупинити порядок проведення аукціонів з продажу видобутої в Україні нафти, яку "Приват" закуповував за цінами, набагато нижчими за світові.

Окрім того, за даними "Економічної правди", планувалося змістити з посади Лазорка і відновити аверсний режим роботи системи придніпровських нафтопроводів.

Протягом останніх півроку група "Приват" використовувала їх у реверсному режимі, качаючи з Одеси до свого Кременчуцького нафтопереробного заводу азербайджанську нафту.

Відповідно, домовленості Тимошенко та Коломойського можуть передбачати відновлення преференцій у цих та інших питаннях. Натомість Тимошенко невдовзі, скоріше за все, отримає публічну підтримку Сергія Тігіпка, а також дивіденди "Укрнафти" для "Нафтогазу".

Цих коштів цілком вистачить для того, щоб НАК міг розрахуватися за газ, спожитий у січні 2010 року. День сплати припадає на 7 лютого - якраз на дату виборів.

Президент Віктор Ющенко цього разу міг і не дозволити використовувати для розрахунків золотовалютні резерви, а несплата могла б стати чудовою агітацією проти Юлії Тимошенко.

Водночас "Приват" оприлюднив ще одне вигідне для себе рішення: Київський апеляційний господарський суд зобов'язав компанію "Укртрансгаз" укласти з "Укрнафтою" договір на збереження у підземних сховищах 7 мільярдів кубометрів газу, з якими раніше "Нафтогаз" поводився досить вільно, посилаючись на відсутність такої угоди.

Отже, Ігор Коломойский у разі перемоги Юлії Тимошенко отримає лояльного прем'єр-міністра. Та й сама кандидатка на посаді президента гарантуватиме дотримання існуючих домовленостей з групою.

Натомість, для самої Тимошенко така співпраця може означати збільшення шансів на перемогу у другому турі президентських виборів.

Артем ЗАХАРЧЕНКО, ЕП

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Марія СОЛОМОНОВА

Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!

«Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!», - так закінчуються богослужіння у Православній Церкві України.І ці слова не просто протокольне звернення до вірян згідно церковних канонів. Це те, до чого закли...
Без усякої скромності скажу, але правду.Дуже часто, особливо після чергового мого спітчу про наших політиків, мене питають:"Ну от, кого! Кого! Ти! Ти, особисто, ти! Бачиш гідним посади Президента?"Від...
Соборність - один з наріжних каменів фундаменту Держави, головна державотворча цінність і якість.І в смислі об‘єднання у національній державі всіх земель, населених народом.І в смислі панування...
Днями завдяки щасливому збігу обставин (спочатку в інтелектуальних іграх, а потім в робочому колективі) став глядачем вистави "Дульсинея Тобосская" в Дніпровському театрі Театр "Верим" /// Theatr...