App Store Google Play

Дельфіни не винні

03.01.2010 19:14
Існує думка, що людська цивілізація не самотня на Землі - крім неї на планеті живе ще цивілізація дельфінів. Будова головного мозку цих тварин, їхня поведінка і складна ієрархія взаємостосунків усередині співтовариства говорять про те, що це цілком може бути правдою. Тим не менш людина продовжує використовувати дельфінів у військових цілях і для власної розваги. А в такій країні, як Японія, дельфінів ще й їдять!

Безліч дельфінаріїв демонструють відвідувачам трюки і циркові номери, виконувані цими тваринами. І хоча в світі росте розуміння того, що спостерігати за дельфінами краще в дикій природі, в Україні кількість таких закладів продовжує збільшуватися. З'явилися вони і в містах, віддалених від морів - природного середовища існування цих тварин.

Ось вже декілька місяців як відкрився дельфінарій і в Дніпропетровську. Жителі міста неоднозначно відреагували на цю подію. На подив співробітників цієї установи, знайшлися люди, які стверджують, що тримати водних ссавців в умовах міста, далекого від моря, - неприпустимо.

Працівники Дніпропетровського дельфінарію стверджують, що дотримуються правил утримання тварин. Вони кажуть, що добре годують дельфінів, якісно фільтрують водопровідну воду і додають у неї потрібну кількість солей, створюючи таким чином нормальні умови існування для тварин. «Добре дельфінам у нас або погано, можна вільно зайти і переконатися. Вони весело граються в басейні навіть за відсутності тренерів», - заявив Микола Кобзов, президент організації «Цирковий союз Кобзова», який, власне, і привіз до Дніпропетровська дельфінарій.

У яких умовах повинні утримуватися водні ссавці? Наскільки справедливі претензії любителів тварин? Чи варто турбуватися про долі дельфінів? Всі ці питання ми задали науковому керівнику севастопольського дельфінарію Олександру Васильовичу Жбанову.

- Останнім часом в Україні збільшилася кількість дельфінаріїв. З'явився дельфінарій і в Дніпропетровську, місті, далекому від моря. Чи допустиме утримання дельфінів у містах, де поряд немає морської води? Є норми утримання тварин, яких повинні дотримуватися дельфінарії?

- Українських законодавчих норм немає, тому ми користуємося європейськими або американськими. Наскільки відповідають нормам нові дельфінарії, я сказати не можу. Це треба з'ясовувати у кожному конкретному випадку окремо.

Утримувати дельфінів у штучній воді, звичайно ж, гірше, ніж у морській. Дельфінарії, які розташовані на узбережжі, використовують морську воду, а дельфінарії у континентальних містах роблять розсіл, як для засолювання огірків. Вони беруть прісну воду з міської водопровідної системи, додають 30-40 тонн солі і проганяють цей розчин крізь піщано-кварцові фільтри. А потім знезаражують за допомогою додавання гіпохлориту натрію. Сказати, що це ідеальний спосіб підготовки води, я не можу. В деяких зарубіжних дельфінаріях існує до 12 ступенів очищення води. А у нас всього два: фільтрування і знезараження. А бажано застосувати ще 10 ступенів очищення. В італійських дельфінаріях для забору води взагалі замовляється танкер, який набирає воду у відкритих районах Середземного моря там, де воно менше всього забруднено. Визначають такі райони за допомогою супутникової навігації.

Але, повторюю, у нас норм утримання дельфінів немає. Міжнародна громадська організація «Чорноморська рада з морських ссавців», членом президії якої я є, п'ять років тому надала Міністерству екології низку документів, що регламентують використання дельфінів у дельфінаріях для проведення науково-популярної і науково-просвітницької діяльності. Мінекології ці документи досі не затвердило. Якщо їх щось не влаштовує у проекті, ми готові його допрацювати.

Ще п'ять років тому ми припускали, що у „дельфіновий" бізнес увірвуться комерсанти, далекі від спілкування з дельфінами і від вивчення цих тварин. Так і відбулося. Вони використовують тварин для власного збагачення. На одеський дельфінарій «Немо» був здійснений рейдерський напад. Там нам належали 33% дельфінарію і група тварин. Це все відібрали. Тепер я не знаю, де ці тварини. Вони можуть бути в Києві, Дніпропетровську, де завгодно. Вищий суд ухвалив рішення у нашу користь, але зараз питання знову треба розглядати в суді першої інстанції, тобто в одеському суді.

- Коли дивишся на виступ дельфінів, то складається враження, що їм приносить задоволення спілкування з людьми. Чи так це насправді?

- Дельфіни, особливо афаліни, чомусь дуже добре ставляться до людини. Чому - невідомо. Їм робота у дельфінаріях приносить задоволення. В океанаріумі військово-морського флоту був проведений такий коректний дослід. Учені вирішили добитися того, щоб дельфін відмовився від виконання простої вправи. Зібралися біля вольєра, запаслися папером, олівцями, терпінням і стали давати дельфіну одне і те ж завдання. Спочатку за виконання завдання дельфіна заохочували рибою. Потім перестали. Врешті-решт у співробітників океанаріуму закінчився папір, стерлися олівці, увірвався терпець. А дельфін все не хотів припиняти спілкування.

- Де беруть дельфінів для дельфінаріїв? Це тварини, які народилися в неволі, які з якихось причин не можуть більше жити у відкритому морі, або тварини, яких відловили спеціально для даних цілей?

- У севастопольському дельфінарії знаходяться тварини, яких ми купили в Росії. В Україні вилов тварин заборонений. Але Міністерство екології іноді дозволяє використовування так званих „приловлених" дельфінів. Що це значить? Якщо в сітку потрапив травмований дельфін, його привозять до дельфінарію, лікують. Після чого його слід випускати на волю. Чи випускають таких дельфінів насправді, не знаю. Я не беруся стверджувати, яким чином потрапляють тварини до нових дельфінаріїв. Вони можуть поступати з-за кордону, але там їх треба купувати за велику ціну, до 100 тисяч доларів за голову. Цілком вірогідно, що частина тварин в таких дельфінаріях «приловлені». Це питання треба контролювати, з'ясовувати, звідки з'являються тварини у дельфінаріях.

- Дельфіни, народжені у неволі, вже не зможуть жити у відкритому морі?

- Зможуть, але для цього їх потрібно спеціально адаптувати до життя на волі.

- Який об'єм води необхідний для тварин у дельфінарії?

- На одного дельфіна потрібно близько 250 кубів води.

- У природних умовах дельфіни долають великі відстані і пірнають на достатньо велику глибину. Як відсутність цього компенсується у неволі?

- За європейськими і американськими нормами для дельфінаріїв передбачені певні глибина, довжина і ширина басейнів. Думаю, ці умови виконуються всіма господарями дельфінаріїв. І справа тут навіть не в їхній свідомості - просто якщо не дотримуватися цих норм, дельфіни не зможуть виконувати трюки під час виступу. Їм потрібен певний простір для розгону і глибина для занурювання. Дзеркало води для одного дельфіна повинне бути не менше 10 на 7 метрів, а глибина не менше 3 метрів.

(Розміри басейну дніпропетровського дельфінарію: глибина - 4,5 м, діаметр - 16 м, об'єм - 1000 м3 води - прим. автора)

- У зоопарках тварини живуть часто довше, ніж у дикій природі. Скільки живуть дельфіни у дельфінаріях?

- Якщо в дельфінарії якісна вода, належне піклування, правильне харчування, то вони теж живуть довше, ніж у дикій природі.

- Зараз ведуться суперечки про рівень інтелекту у дельфінів. Що про це говорить наука?

- Є декілька думок із цього приводу. Ми з дельфінами живемо у різному середовищі існування і розмовляємо на різних частотах. Нас дельфіни чують, а ось ми їх - ні, тому що діапазон у них разів у десять більше, ніж у нас. Саме це і не дає нам можливості зробити науково коректний висновок про рівень інтелекту дельфінів. Але, безумовно, вони знаходяться на рівні, не нижчому за людиноподібних мавп. А деякі учені ставлять цих ссавців навіть вище за людиноподібних мавп. Так, професор А. Портман із Зоологічного інституту в Базелі (Швейцарія) розробив шкалу розумових здібностей. За цією шкалою на першому місці опинилася людина (214 балів), на другому - дельфін (195 балів), на третьому - слон (150 балів) і лише на 4 місці - мавпа (63 бали).

- Кажуть, що дельфіни - це особлива морська цивілізація зі своїми складними відносинами і культурною спадщиною. Що ви можете сказати із цього приводу?

- Є така гіпотеза. Існує припущення, що дельфіни передають один одному придбаний і отриманий від предків досвід картинками, на зразок того, як люди записують його у книгах, на дисках і т.д. При цьому дельфіни передають цю інформацію з високою продуктивністю. Величина мозку дельфіна більша за величину мозку людини, а структура його абсолютно ідентична, з такими ж добре розгалуженими звивинами. Був такий випадок, коли крупному ученому-антропологу показали заспиртований мозок дельфіна і запитали його, чий це мозок. «Звичайно ж, людський», - відповів учений. Такий мозок потрібен дельфіну, щоб зберігати всю отриману інформацію і обробляти величезну кількість звукових сигналів, які він одержує під водою.

Ми звернулися до Міністерства екології України з проханням роз'яснити, чому дотепер не затверджені норми утримання водних ссавців в Україні. Але зрозумілої відповіді не одержали. Чи означає це, що Мінекології не цікавить доля дельфінів, або справа у великій завантаженості співробітників і наявності безлічі більш термінових проблем - невідомо. Причин може бути багато, але поки питання не вирішено, немає ніякої можливості перевірити, чи у гідних умовах утримують тварин у дельфінаріях.

Відомий учений-нейрофізіолог, дослідник дельфінів Джон Лілі вважав, що настане час, коли люди зрозуміють, що дельфіни є древніми розумними земними жителями, у яких можна багато чому навчитися. Хотілося б вірити, що такий час настане скоро.

Експедиція ХХІ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Марія СОЛОМОНОВА

Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!

«Боже, нам ЄДНІСТЬ подай!», - так закінчуються богослужіння у Православній Церкві України.І ці слова не просто протокольне звернення до вірян згідно церковних канонів. Це те, до чого закли...
Без усякої скромності скажу, але правду.Дуже часто, особливо після чергового мого спітчу про наших політиків, мене питають:"Ну от, кого! Кого! Ти! Ти, особисто, ти! Бачиш гідним посади Президента?"Від...
Соборність - один з наріжних каменів фундаменту Держави, головна державотворча цінність і якість.І в смислі об‘єднання у національній державі всіх земель, населених народом.І в смислі панування...
Днями завдяки щасливому збігу обставин (спочатку в інтелектуальних іграх, а потім в робочому колективі) став глядачем вистави "Дульсинея Тобосская" в Дніпровському театрі Театр "Верим" /// Theatr...