App Store Google Play

Інтелект + бізнес = формула успіху?

28.12.2009 11:52

Вже більше року панує в нашій державі економічна криза. Для багатьох це надзвичайно складний час. Роботодавці стверджують, що для бізнесу існує лише єдина можливість вижити - скоротити персонал. Але це насправді не так, вважає професор, доктор технічних наук Вільям Михайлович Задорський. Існує інший, більш ефективний спосіб підтримати (чи навіть створити!) власну справу - використати інтелектуальний потенціал. І таким чином не тільки подолати кризу, а й вивести економіку України на новий, інноваційний шлях розвитку. Про цей спосіб сприяння бізнесу і піде мова далі.

- Нещодавно розпочав свою діяльність Центр технологічного бізнесу «Інтелектуальний сервіс». Розкажіть, як виникла ідея його створення?

- Першим етапом був бізнес-інкубатор при Українському державному хіміко-технологічному університеті. Він пропрацював близько року, і через низьку зацікавленість та брак коштів його було закрито. Зараз він існує у варіанті он-лайн. До речі, відвідують його всі, крім українців.

Другий етап - он-лайновий інноваційно-інвестиційний ярмарок. Його мета - зібрати воєдино інновації та інвестиції. Українські користувачі також майже не відвідують цей ресурс.

І третій етап - Центр технологічного бізнесу.

Основним завданням ЦТБ-ІС є досягнення основної у кризових умовах стратегічної мети - реалізації принципів стійкого розвитку з вирішенням економічних, соціальних і екологічних проблем. І можливим це стане за рахунок орієнтації на розвиток середнього і малого бізнесу і перетворення їх на технологічний бізнес, а також використання високого інноваційного потенціалу і ринкових механізмів господарювання на базі системного аналізу і сучасних інформаційних технологій.

Як бачите, до цього проекту ми прийшли не відразу. Знадобилось близько десяти років.

- Що означає Ваша формула «інтелект + бізнес»?

- В Україні мало бізнесменів, які інтелектуально підготовлені до бізнесу.

В Україні в умовах ринкових відносин інтелект і бізнес суперечать одне одному. Вони, на жаль, розділені. У нас досить мало бізнесменів, які інтелектуально підготовлені до того бізнесу, яким вони займаються. Поняття „інтелект" часто розуміють як інформованість у своїй сфері діяльності. Але це не одне і те ж саме. Інтелект і креативність - ось нероздільні поняття. Недостатньо мати професійні та загальні знання і навіть вміння аналітично мислити. Потрібно ще й уміння творчо переосмислювати отримані знання, генерувати ефективні ідеї в нестандартних ситуаціях, тобто мислити креативно. Тому формулу навіть можна замінити на «інтелект + креативність + бізнес».

Недостатньо мати професійні та загальні знання. Потрібно ще й уміння генерувати ефективні ідеї в нестандартних ситуаціях.

Хоча останнім часом бути інтелектуалом стало модно. Ні для кого не секрет, що в Україні можна купити диплом, науковий ступінь. Але ж цього недостатньо, щоб дійсно бути інтелектуалом, креативно мислячою людиною.

«Інтелект + бізнес» - унікальне поєднання для нашої країни. Підкреслюю: саме для нашої країни.

Під час приходу до нас ринкових відносин на початку 90-х, коли йшов перерозподіл власності, інтелект був не потрібен. Тоді затребуваними були зовсім інші якості, такі як нахабність, оборотистість і навіть схильність до злочинів.

Сьогодні ми вже дійшли до тієї стадії, коли ціняться інтелектуальні здібності. Але до розвинутих країн нам ще далеко. Так, в усьому цивілізованому світі професор в середньому отримує зарплатню близько 120000 доларів США на рік, тоді як українському професору платять у 30 разів менше. Річ у тому, що у нас є традиційна неповага до інтелекту, традиційно існує прірва між наукою і бізнесом, реальним виробництвом.

- Інтелектуальний бізнес і технологічний бізнес рівнозначні поняття?

- Ні. Технологічний бізнес - це середній і малий бізнес, які включають в себе інтелектуальне наповнення. Інтелектуальний бізнес - одна із складових технологічного бізнесу.

- Чому технологічний бізнес необхідний для розвитку економіки країни?

- Це атакуючий бізнес, який швидко росте і розвивається. Адже час, ринок, закони конкуренції часто потребують повної заміни технології і обладнання на сучасні, використання революційних рішень.

У Дніпропетровській області на долю середнього і малого бізнесу припадає тільки 6-7%. В усьому світі цей показник сягає рівня 60-80%. Крім того, в Україні такий бізнес здебільшого недорозвинений, інноваційно не наповнений і невиробничий. Частка виробничого малого і середнього бізнесу у нас складає 6-7% (для порівняння: в Польщі - 70%, в Китаї - майже 100%). Тобто він переважно торговельний. А виробничим є великий бізнес. Однак останній навчився обходити податки, наприклад, використовуючи оффшорні зони, і майже не наповнює державний бюджет. Середній і малий бізнес, навпаки, наповнюють бюджет. А якщо інноваційним, інтелектуально наповненим стане великий бізнес, то він перетвориться на потужну виробничу силу та дасть досить багато доходу до бюджету. І зможе витягнути країну із ями, допоможе подолати кризу.

- Чи є в Україні, в Дніпропетровському регіоні, технологічний бізнес?

- Ні, він тільки зароджується.

Можна звернутись до досвіду Росії. Там ще в 2003 році 6 провідних технічних університетів провели дослідження проблем шляхів становлення і розвитку університетів з метою підвищення їхньої ролі у формуванні національної інноваційної системи.

- Чи підтримує держава новаторство в бізнесі?

- Тільки на словах. В Україні існує Державне агентство України з інвестицій та інновацій. За його ініціативи час від часу проводяться конференції, форуми, присвячені цій тематиці. Зараз захопилися створенням так званих „інноваційних кластерів". Державна концепція виходить з того, що левову частку інновацій має впроваджувати держава. Кошти повинні надходити з держбюджету або у вигляді іноземних інвестицій. Та на практиці все не так. Держава хронічно не має коштів. Іноземні ж інвестори не вірять нам - ні нашим керівникам, ні нашій державі, де невідомо, які закони будуть завтра. Таким чином, перевести економіку країни на інноваційні реї поки що не уявляється можливим.

- Які відмінності у веденні бізнесу в Україні і у розвинених країнах?

- Їх безліч. Але насамперед потрібно звернути увагу власне на український бізнес. Підкреслю, що інноваційний, інтелектуальний бізнес знаходиться на четвертому місці за прибутковістю. Після наркобізнесу, зброї і... проституції. В Україні бізнес не розуміє, що йому потрібно наповнитись інтелектом, використовувати потужний інтелектуальний потенціал країни.

А ось як використовують його в іноземних компаніях. Кілька тисяч службовців компанії «Sylvania» пройшли 40-годинний курс із творчого вирішення проблем. У результаті компанія на кожен витрачений на це долар отримала 20 доларів прибутку. А дворічний курс із розвитку творчого потенціалу співробітників «General Electric» призвів до збільшення на 60% кількості патентоспроможних ідей. В Україні цих можливостей, на жаль, не розуміють.

- Що, на Вашу думку, необхідно зробити уряду, щоб стимулювати інновації в бізнесі?

- По-перше, потрібна програма розвитку держави. В усьому цивілізованому світі прийнята і працює концепція стійкого розвитку. В нашій країні за 18 років незалежності так і не змогли створити подібну дієву програму. Таку, в якій не тільки написано, як повинно бути, а й описано, яким чином цього досягти.

По-друге, в Україні надзвичайно багато чиновників, комітетів, комісій. Вони за допомогою своєї "регуляторної політики" можуть лише загальмувати або й заборонити інноваційні процеси. Треба не заважати, а допомагати, створювати умови для розвитку технологічного бізнесу. А регуляторну політику в країні ринкової економіки повинен здійснювати ринок.

По-третє, потрібен правильний підхід до реалізації інноваційних проектів, що ґрунтується на світовому досвіді. Не треба починати з винаходу. Потрібно втілювати проектний менеджмент. Тобто створити грамотний проект, а вже під нього досвідчений менеджер підбере і винаходи, і інвестиції з усього світу.

- Які поради Ви можете дати «інтелекту», який бажає впровадити свої розробки у реальний бізнес?

- Порада одна: почати з підготовки інвестиційної пропозиції. Форма її розроблена. Обсяг пропозиції - всього 2-3 аркуша А4. У нас майже всі вважають, що спочатку потрібен бізнес-план. Так, він потрібен. Але пізніше, коли вже знайдено інвестора.

Саме для того, щоб знайти інвестора, і необхідний цей документ. Бажано також створити сайт, який так само має відповідати міжнародним вимогам до дизайну і змісту. Існують імейл-екстрактори, за допомогою яких можна знайти електронні адреси всіх, кого цікавлять окремі види діяльності. Таким чином, я стверджую, можливо знайти інвестора майже для будь-якого ефективного проекту за один день, якщо є грамотна інвестиційна пропозиція.

- Як Ви вважаєте, що перш за все необхідно для того, щоб Україна розвивалася інноваційним шляхом? І скільки часу для цього потрібно?

- Для цього знадобиться, мабуть, дуже багато часу. Чому? Тому що тільки тоді, коли обиватель зрозуміє, що це єдиний шлях до цивілізованого суспільства, можна буде зрушити з місця.

А владі це непотрібно. Не відійде вона від керма з можливістю регулювання грошових  потоків, не буде порушувати корупційні, налагоджені схеми. Спасіння потопаючих - справа рук самих потопаючих. Справа за нами!

Експедиція ХХІ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Максим Мірошниченко

Шпіль Солсберійського собору

Приходить до нас, у Mediaprostir поважного віку чоловік. Каже, що хоче провести захід на багато людей на два дні. Показуємо йому приміщення, чекаємо від нього більш детальної інформації. Під...
Анастасія ГОРЯЧА

Про Укрзалізницю хороше?

Сумнозвісне ПАТ Укрзалізниця не завжди надає погані послуги. Потяг непопулярного напрямку Київ – Маріуполь оснащений такими бажаними функціями, яких українці чекають вже багато років і на відсут...
Люди вже давно на межі. Колись давно це вже було. І сталася революція. Кривава.Але зараз люди змінилися. Вони чекають щось нового. Того, що стане силою, яка втілить їхні мрії про сильну і успішну Укра...
Анастасія ГОРЯЧА

З Днем народження, Дніпро!

А в Дніпрі нічого не змінюється.  Попри обіцянки міської влади почистити і привести до ладу ливневі колектори, після першого ж дощу цієї осені місто знову по коліна у болоті. І стосується не тіль...