App Store Google Play

Тимошенко намагається “стримати гази”

30.08.2009 14:31

Вибори вимагають уваги до будь-яких дрібниць. Адже в період передвиборчої президентської кампанії рейтинг кандидата залежить від великої кількості різноманітних чинників. Проте рейтинг кандидата від влади, чинного мера, прем'єра чи президента, якщо вибори проводяться в опалювальний сезон, запросто може обвалити один чинник - припинення теплопостачання в очолюваному місті чи країні.

Проблеми з опаленням помешкань виникають в Україні з регулярністю, що лякає. Часто ці проблеми пов'язані з суперечками та конфліктами, які виникають між теплопостачальними підприємствами з однієї сторони, та газорозподільними і газопостачальними з іншої. Невчасні сплати за газ, борги, виділення газу "за лімітами" - псують ці відносини. Наступний опалювальний сезон обіцяє бути складним. Зросла ціна на російський газ, згідно з умовами отримання кредиту від МВФ Україна зобов'язана збільшувати й ціну на газ власного видобутку. Все це ставить під сумнів вчасність та повноту розрахунків. Тому можна очікувати, що «газові підприємці» знову будуть використовувати «газовий шантаж», припиняючи постачання боржникам.

Крім того, враховуючи неперебірливість в виборі методів політичної боротьби, яка панує в Україні, цілком можна очікувати, що припинення теплопостачання може бути використано і в якості ефективної перевиборчої зброї. Потрібно лише домовитися з газопостачальниками та газорозподільниками, або ж просто володіти відповідними активами. Ну хто ж буде голосувати за чинного прем'єра йдучи на промерзлі виборчі дільниці зі своїх холодних осель? Це найкраща негативна реклама та компромат. Не потрібно навіть оплачувати послуги телебачення та газет. Холодні труби опалення та батареї - найкращі засоби масової інформації, які ефективно доведуть потрібний «мессидж» до кожного виборця.

Враховуючи можливість «газового шантажу» зі сторони «газових підприємців», замучених боргами споживачів, та можливість «газових диверсій» зі сторони конкурентів, Тимошенко здійснює застережні дії. Через парламент зараз проштовхується законопроект «Про особливості державного нагляду у сфері господарської діяльності з  розподілу та постачання природного газу», який, на думку уряду, має завдання - «створення спеціальних законодавчих умов у разі виникнення загрози енергетичній безпеці держави для ефективного функціонування газорозподільних та газопостачальних підприємств та, як наслідок, надання споживачам відповідних послуг у необхідних обсягах, належної якості та за доступними цінами». Фактично ж він робить більш безпечними позиції уряду Тимошенко під час опалювального сезону.

В законопроекті передбачається створення такої структури як «тимчасова адміністрація». Вона є своєрідним покаранням для неслухняних «газовиків», які допускають, при здійсненні своєї господарської діяльності, «кризові ситуації, наслідком яких є відсутність достатнього забезпечення споживачів природним газом». Кабінет Міністрів України за поданням уповноваженого органу може призначити «тимчасову адміністрацію» на газопостачальному або газорозподільному підприємстві, якщо спостерігається «порушення вимог щодо додержання технічно та економічно безпечних умов задоволення поточних і перспективних потреб споживачів в природному газі та охорони навколишнього природного середовища». За цим загальним визначенням наводяться підстави, кожна з яких є достатньою для впровадження «тимчасової адміністрації».

Перелік цих підстав достатньо широкий, і поруч з більш конкретними, на зразок - «зменшення розміру основних фондів газопостачального чи газорозподільного підприємства на 50 відсотків протягом останніх шести місяців» чи невиконання ними «протягом останніх трьох місяців 50 і більше відсотків своїх прострочених зобов'язань за договорами купівлі-продажу (постачання) природного газу та відповідними актами приймання-передачі природного газу», є й достатньо розмиті - «наявність публічного конфлікту у керівництві газопостачального чи газорозподільного підприємства» чи «створення передумов для виникнення техногенної катастрофи або факту такої катастрофи за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади».

В сукупності ці підстави дають достатньо широке поле для впровадження «тимчасової адміністрації» і дозволяють говорити про те, що за допомогою цього закону та загрози впровадження «тимчасової адміністрації», уряд цілком може сподіватися на «теплу» зиму. Умови функціонування «тимчасової адміністрації», виписані в законопроекті, його цілком влаштовують. Її фінансування здійснюється за рахунок керованого нею підприємства. Тимчасовим адміністратором може бути: юридична особа, яка провадить професійну діяльність у сфері розподілу та постачання природного газу; незалежний експерт і, зверніть увагу - службова особа органу державного нагляду. Повноваження органів управління газопостачального чи газорозподільного підприємства переходять до «тимчасового адміністратора» з дня прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про призначення тимчасової адміністрації, а керівник відсторонюється від виконання посадових обов'язків.

Надалі подивимося на долю цього законопроекту в парламенті, поки що ж можна стверджувати, що він є, очевидно, дуже важливим для уряду. Останній традиційно намагається уважно ставитись до думки громадськості, але в даному випадку готовий жорстко відстоювати свою позицію і йти на певний конфлікт. Законопроект погоджували з профільними державними структурами. Намагалися погодити й з Держпідриємництвом, але у підсумку надані ним зауваження були враховані лише частково, а остаточна нарада з метою врегулювання розбіжностей, так і не відбулася. Проект було також надіслано на погодження громадським організаціям, серед них - Федерації роботодавців України, Всеукраїнській асоціації роботодавців України, Спільному представницькому органу всеукраїнських профспілок та профспілкових об'єднань. Вказані громадські організації не погодили законопроект у зв'язку з невідповідністю його положень чинному законодавству України і також надали свої зауваження. Їх уряд теж не врахував, згадавши статтю 414 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що у разі необхідності стабілізації або прискореного розвитку окремих галузей народного господарства за поданням Кабінету Міністрів України може встановлюватися законом спеціальний режим господарювання у цих галузях. Очевидно що і до парламентської коаліції та її можливих ситуативних союзників також будуть застосуватися різноманітні методи переконання для якнайшвидшого прийняття законопроекту.

Нам в принципі це «на руку». Зігріємося хоча б під час виборчої кампанії.Hoвини Join

Погода, Новости, загрузка...
Юрій Фоменко

На узбіччі

Огріньський півострів. Шлях між мостами від Дніпра до Самари. Одні автівки цим шляхом летіли в місто, інші виривались з нього.  Повітряні вихори за ними підіймали опалий лист з землі назустріч па...
Наше суспільство ще не готове для дозволу на вільне володіння автомобілем.Між тим, на руках у людей накопичилася значна кількість автомобілів - як легальних, так і ні (у тому рахунку, завезених із зон...
Історія індустріальних парків в Європі налічує більше ста років. Їх початкова концепція - створення оптимальних умов для роботи промислових підприємств - актуальна до сих пір. В Європі індустріал...
Тимур Желдак

Про лемінгів

Вони живуть з нами в одному місті, їздять з нами в трамваї і - в більшості - живуть на наші податки.Щоранку вони вишиковуються в черги - символ щасливої радянської молодості - за краплиною ворожої про...