App Store Google Play

Чому в усьому світі ціни знижуються, а в Україні – зростають

09.12.2008 12:49

Практично в усьому світі в останні місяці спостерігається або падіння споживчих цін, або хоча б істотне гальмування інфляції. Причин такого неоднозначного економічного явища три. По-перше, до зниження інфляції призводить різке здешевлення нафти і нафтопродуктів - світові ціни на нафту зменшилися з липня більш ніж утричі (з 147 дол. за баррель до 40 дол.). По-друге, на відміну від неврожаю в багатьох країнах в 2007 році нинішній урожай видався на славу майже скрізь у світі. По-третє, і цей чинник стає дедалі сильнішим останнім часом, на споживчі ціни чинить вплив скорочення доходів населення в багатьох державах, викликане економічною кризою.

Наприклад, споживча інфляція в США в жовтні 2008 року уповільнилася до 3,7% в річному обчисленні порівняно з 4,9% у вересні, а порівняно з вереснем (місяць до місяця) споживчі ціни в США знизилися на 1% - рекордне падіння з 1947 року. Зниження ключової інфляції (без палива і продовольства) зафіксоване вперше з 1982 року. Вартість енергоносіїв  впала в жовтні на 8,6% - найбільше зниження з 1957 року. Бензин подешевшав на 14%. Вартість продуктів харчування в жовтні збільшилася лише на 0,3%.

У листопаді і початку грудня ці процеси продовжилися. Роздрібні ціни на бензин в США стрімко знижувалися. За останні два тижні вони впали ще на 22 центи і склали в середньому по країні 1,75 долара за галон (3,78 літра) автомобільного палива найнижчого сорту. Це на 2,36 центів нижче рекордної вартості галона пального в США в 4,11 долара, зафіксованою 11 липня цього року. Крім того, як повідомило Міністерство праці США, в листопаді американські компанії скоротили 533 тис. робочих місць, що стало рекордним показником за останні 34 роки. Природно, що ці явища чинять дефляційну дію.

Схожі процеси мають місце і в Європі. Так, рівень інфляції в 15 країнах єдиної європейської валюти знизився в жовтні цього року до 3,2% в перерахунку на середньорічний показник. Тоді як у липні вона досягала 4,1% - це рекордний показник за всю історію існування євро. У листопаді ж показник річної інфляції в більшості європейських країн знизиться ще більше.

Сказати, що в Україні зовсім не спостерігаються аналогічні тенденції, було б не зовсім правильно. У нас теж зараз сповільнюється інфляція. Як повідомив минулої суботи Держкомстат України, інфляція в листопаді склала 1,5%, що менше, ніж у жовтні (1,7%).

Річна інфляція в листопаді (до листопада 2007 року) також продовжила своє зниження і склала 22,3% (у жовтні - 23,2%). Подібна картина спостерігалася і з індексом цін виробника: у листопаді до листопада - 127,4%, тоді як у жовтні до жовтня ІПЦ дорівнював 137,7%.

Вельми оптимістично (і в світлі світових тенденцій) виглядає ситуація і з цінами на продукти харчування. Вони подорожчали в листопаді всього на 0,1%, тоді як у жовтні - на 1,1%. Значно подешевшали м`ясо і м`ясопродукти - на 0,9%, а найбільше подорожчали яйця - на 9,0%. Дещо навіть дивним здається той факт, що зовсім небагато подорожчали фрукти - на 0,2%, а овочі навіть подешевшали - на 3,5%, що не характерно для листопада.

Як і в усьому світі, в Україні минулого місяця відбулося падіння цін на бензини, дизельне паливо і автомобільні мастила - на 13,3%.

Проте є і дуже велика відмінність в поведінці споживчих цін в Україні від ситуації в інших державах миру, яка полягає в сильному інфляційному тискові через різке падіння гривні в останні місяці. Це стало ще виразніше видно в листопаді порівняно з ситуацією в жовтні.

Так, одяг і взуття зросли в ціні минулого місяця на 1,3%, предмети домашнього споживання і побутова техніка - на 3,0%, аудіотехніка і комп`ютерне устаткування - на 4,0%. Наведені показники стали рекордними величинами приросту цін за один місяць по цих товарних групах не тільки в 2008 році, а й за останні 10 років. Природно, що таке значне подорожчання відбулося за рахунок імпортних товарів, які зросли в ціні через девальвацію гривни, - адже продавці переписували цінники у бік підвищення синхронно з темпами зростання долара. А долар зміцнився до гривні за три осінні місяці приблизно на 60% (з 4,7 грн/дол. до 7,5 грн/дол.) і в півтора рази з початку року (з 5,05 грн/дол.).

Якби не було такої сильної девальвації гривні, то ціни на нафтопродукти в Україні знизилися б набагато істотніше. І продукти харчування не подорожчали б в листопаді (на 0,1%), а, поза сумнівом, подешевшали - адже дуже багато з продовольства надходить за імпортом. Наприклад, риба і рибопродукти подорожчали минулого місяця на 2,0%, а це, переважно, імпортна продукція. Також багато до України завозиться з-за кордону м`ясопродуктів, овочів, фруктів, кондитерських виробів і інших продуктів харчування.

Досить значно підвищилися минулого місяця і тарифи на житлово-комунальні послуги (на 6,2%), але сталося це, головним чином, через сильне дорожчання гарячої води і опалення (на 23,9%), що, знову таки, викликано девальвацією гривні до долара - адже за імпортний природний газ Україна платить у доларах.

Вельми показовим у цьому плані є порівняння ситуації з Росією. Там ЖКП майже не подорожчали (власний природний газ), і тому листопадова інфляція в цій країні менша, ніж в Україні - 0,8%. Причому, в Росії зростання споживчих цін значною мірою викликала також девальвація місцевої валюти - але падіння рубля до долара було не таким значним, як гривні.

Загалом, при аналізі параметрів листопадової інфляції стає абсолютно очевидним, що коли б не девальвація гривні в останні місяці, то в листопаді в Україні була б вже не інфляція, а, можливо, навіть дефляція - як у липні та серпні.

Щоправда, відбулося б таке значною мірою "завдяки" економічній кризі і викликаним ним зниженням доходів населення - зокрема, внаслідок зростання безробіття і збільшення заборгованості по зарплатах.

Якщо ж припустити, що Національний банк зможе стабілізувати на майбутнє валютний курс на нинішньому рівні близько 7,5 грн/дол. (тим більше, знизити його), а уряд домовиться з Росією про не дуже високі ціни на газ, то 2009 рік зважаючи на економічну кризу може стати в Україні дефляційним. Таке було лише один раз за всю історію України - в 2002 році, коли індекс споживчих цін склав 99,4%.

Але можливий і, на жаль, дуже вірогідний абсолютно інший сценарій розвитку подій на 2009 рік. Росія, хай, і не дуже сильно, але підвищить ціну на газ для України - скажімо, до 220-250 дол. за тисячу кубометрів. При цьому гривня не тільки не стабілізується на нинішніх значеннях, а продовжить наступного року свою девальвацію до курсу, припустімо, 8-9 грн/дол. - що цілком можливо з урахуванням втрати довіри співвітчизників до гривні через бездарні дії Нацбанку цього року.

У такому разі не тільки продовжиться швидке зростання цін на споживчий імпорт, але і більш ніж удвічі в гривневому обчисленні подорожчає природний газ. А, отже, інфляція в Україні не тільки не сповільниться порівняно з показниками за 2008 рік (ймовірно, 21-22%), але ще більше прискориться.

Юрій ГЛУХОВ, УНІАНHoвини Join

Погода, Новости, загрузка...
Вчера товарищ с гордостью показывал мне подготовленный к покраске кузов его будущей новой игрушки – мерседеса 70-х годов. Главным предметом его гордости было то, что кузов в семидесятых на завод...
Максим Мірошниченко

Зневага

Йшов додому пішки. Якийсь херовий та невдалий день видався. Потім вирішив поїхати у трамваї. Так і швидше і людей поруч буде мало. А в мене ж ще є привілей - УБД. Ця фігня робить мені розкішну насправ...
Водитель-наркоман на нелегальном маршруте. В 10:00 утра.Отвратительней всего в этой ситуации то, что этот маршрут работает уже полтора года. Получил от полиции десятки протоколов, несколько водителей...
Максим Мірошниченко

Нащадки слави Січових Стрільців

Дзвонить пан Юрій Фоменко, каже шо поки одні петлюрівці-дезертири сплять або чубляться в інтернеті, інші петлюрівці саджають на Соборній площі ялівець (можжевєльнік) біля пам'ятного хреста воякам...