App Store Google Play

Говориш - "нашоукраїнець"? Щось не віриться…

03.07.2008 18:32

Як повідомлялося раніше, Дніпропетровська міська організація партії "Наша Україна" надіслала до міськтервиборчкому листа з проханням позбавити депутатських повноважень п'ятьох депутатів Дніпропетровської міськради, обраних за списком партії. Причиною дострокового припинення депутатських повноважень Олександра Турчина, Миколи Царенка, Сергія Рибалки, Володимира Березинського і Леоніда Левчука стало те, що за словами голови ДОО НСНУ Віктора Гноєвого, "ці люди не позиціонують себе із "Нашою Україною". Більше того - разом з "регіоналами" вони голосували за надання російській мові статусу другої державної на території Дніпропетровська".

Користуючись нагодою, під час чергової XXXIV сесії міськради СПЕЦКОР поцікавився у члена фракції НСНУ в Дніпропетровській міській раді Якова Міносяна його особистим ставленням до прийнятого місцевим партійним керівництвом рішення та й взагалі настроєм депутатів-"нашоукраїнців" - чи не заважають виниклі пертурбації, сказати б, їхній плідній роботі на благо виборців?

Звертаючись до "нашоукраїнця" Якова Міносяна рідною державною мовою, журналіст, чесно кажучи, і не сподівався почути відповідь українською. Так, власне, і сталося. А шкода... Бути депутатом, представляти таку політичну силу, а українською - ані пари з вуст... не гарно це, не достойно. Принизливо, зрештою. Зокрема для мене, як громадянина... От, наприклад, Єхануров - який не є, але таки зміг опанувати українську, а Міносяну, виявляється, слабо? Таке ж можна сказати ледь не про всіх депутатів-"нашоукраїнців".

Залишається лише зітхати з приводу того, які ж вони "наші"... І справа тут не лише в мові. І в жодному разі - не в національній приналежності депутатів, оскільки бути вірними синами Батьківщини, гордими й щирими Українцями - честь і привілей, дарований Україною всім її громадянам, незалежно від етнічного походження. Але те, що фракція "Нашої України" не є виразником української ідентичності, не служить оплотом українства в міськраді і не розпізнається українськими патріотами "своєю", як би це не було прикро - таки факт.

Фракція "Наша Україна" залишається найтихішою, наймовчазнішою, найпасивнішою, а тому найнепримітнішою фракцією в сесійній залі міськради. Ніхто з неї ніколи не стане порушником спокою (в позитивному смислі), нічим не обуриться, не висловить своє категоричне "ні!" або рішуче "так!", не заявить, не закличе, не вступить в дискусію. Сидять собі під час сесій тихо на гальорці, по мобілці або між собою напевно про щось своє балакають - відбувають депутатський термін.

Але повернімося до інтерв'ю, що подається в українському перекладі.

- Я не юрист і не можу казати, наскільки є законною сама процедура відклику депутатів з фракції, - розмірковує Яків Петрович. - Наскільки це взагалі можливо? Скоріше за все, що ні. Принаймні, мені невідома така юридична норма, яка б дозволяла на підставі рішення міської чи районної парторганізації позбавляти кого-небудь депутатського мандату, відкликати депутата з фракції без будь-яких провинностей, без серйозних на те причин. В принципі, зараз наша депутатська фракція продовжує працювати в нормальному режимі. "Де-юре" ще ніхто ні в кого мандати не забирав.

СПЕЦКОР: Зі слів місцевого партійного керівництва можна зрозуміти, що діяльність деяких депутатів не є в повній мірі відповідною політичній позиції "Нашої України", її ідеологічній платформі. Зокрема, деяким членам фракції дорікають, що вони голосували у 2006 році за надання російській мові статусу регіональної в Дніпропетровську?

- По-перше, ми не голосували за це - не знаю, чому виникли такі підозри з цього приводу. Є протоколи голосування - можна їх підняти, подивитися.

(Тут слід сказати, що голосування в міськраді відбувається шляхом підняття рук, тож лічильною комісією фіксується лише кількість голосів "за", "проти", "утримався". До того ж, "лічильники" рахують голоси не по фракціях, а по рядах. Часто-густо при наявності переважної більшості голосів, підрахунок взагалі не здійснюється. Як з протоколів можна дізнатися про персональну позицію того чи іншого депутата, принаймні для автора цієї статті, - загадка. Здається, що в даній ситуації (при відсутності електронної системи голосування) персональна позиція депутата не піддається фіксації будь-яким протоколом в принципі. - СПЕЦКОР).

По-друге, кожен депутат має право висловлювати свою особисту позицію з будь-якого питання, якщо на це немає спеціальних рішень вищого партійного керівництва, тобто якщо це питання є поза, так би мовити, партійною дисципліною. Я не пам'ятаю, щоб у нас по цьому конкретному питанню були якісь дискусії, тим більше якісь ідеологічні розходження.

(До речі, СПЕЦКОР був на тій сесії і бачив, як йшло голосування. Однозначно стверджувати, що рівно стільки-то депутатів з фракції НСНУ голосували "за" російську мову, журналіст не може, але те, що не всі руки "нашоукраїнців" піднялися, коли визначалися ті, хто був "проти" - це точно. Може хтось утримався? Хоча така позиція - теж негідна, коли йдеться про подібне надважливе питання. В той час автор сайту концентрував увагу на голосуванні інших фракцій, фіксуючи у свідомості персональне позиціонування з означеного питання окремих народних обранців, що давно в полі його професійної уваги. А те, що така ініціатива може бути підтримана або рішуче не заперечена кимсь з фракції "Наша Україна" - про це навіть думки не виникало).

Ті, яких нібито відкликають з фракції, багато працювали саме як депутати, вели активну громадську діяльність, і так далі - це вам для довідки.

СПЕЦКОР: Гаразд, але я як журналіст дуже часто буваю на сесіях, намагаючись не пропускати жодної і взагалі не чув, щоб колись хтось виступав від вашої фракції.

- Були і виступи, і письмові заяви. Я, наприклад, виступав; Рибалка, ви ж не на всіх сесіях буваєте.

СПЕЦКОР: Принаймні, на набагато більшій кількості, ніж згаданий вами керівник фракції Рибалка - це точно. Куди він, до речі, зник? Його не видно в сесійній залі вже близько півроку.

- Рибалка зараз у відрядженні.

СПЕЦКОР: Як далеко? Він, часом, не забув, що ще "нібито" є депутатом Дніпропетровської міськради?

- Задайте це запитання йому самому.

СПЕЦКОР: Так як же це зробити, якщо він не доступний? Де його шукати? В яких світах?

- Останнім часом він у зв'язку з новою роботою, він... Одним словом, нова робота вимагає від нього присутності в Києві... на серйозних заходах.

СПЕЦКОР: Так може йому варто було б визначитись зі своїм депутатством, яке і без того виглядає досить умовним і формальним, не кажучи вже про те, що керівництво партії написало в міськтервиборчком листа з проханням про його відкликання? Хіба це не ганьба для депутата, "нашоукраїнця", до того ж - лідера фракції?

- Це ви все йому кажіть, чого ви з цим до мене звертаєтесь?

СПЕЦКОР: Ви ж теж - член фракції "Наша Україна", відповідальний за неї, за її діяльність.

- Ви вважаєте, що особиста присутність депутата на сесії - це найважливіша його місія?

СПЕЦКОР: ?!?! Однозначно так! Принаймні одна з! А як же інакше? Присутність депутата на сесії - це невід'ємна, неодмінна норма, якщо він - депутат! А ви так не вважаєте?

- ...Ми підтримуємо з ним спілкування Інтернетом, телефоном, він буває тут, в Дніпропетровську. Я не вбачаю в цьому ніяких особливих проблем.

СПЕЦКОР: Який ваш прогноз щодо того, як буде розвиватися ваш конфлікт з місцевим парткерівництвом?

- Не знаю. Думаю, що взагалі ніяк. Для відкликання депутатів немає ніяких юридичних підстав та й самого конфлікту як такого теж немає.

СПЕЦКОР: А як по-вашому, через що тоді весь сир-бор?

- Через те, що нове керівництво на свій розсуд хоче замінити список майбутніх кандидатів в депутати до місцевих рад: обласної, міських, районних. Я думаю, причина саме в цьому, а не у відсутності роботи фракції. Якщо прочитати депутатські звіти, то депутати міськради зробили в 5 разів більше, ніж вся обласна і міська парторганізації разом взяті - за кількістю добрих справ для населення.

СПЕЦКОР: Наведіть тоді, будь-ласка, в якості прикладу декілька з них.

- У депутатів більше для цього можливостей: це і трибуна, і можливість виступити, пропагувати, вирішувати якість проблемні питання. Окрім всього іншого на різні заходи в інтересах суспільного блага було витрачено багато власних коштів депутатів на спонсорування проведення турнірів, фінансування дитячих будинків, ремонтування шкіл, житлових будинків. Я тут веду мову не про гроші, які виділяються державою для депутатів - це само собою зрозуміло, а про їхні власні кошти. Наприклад, пан Гусейнов* за власний кошт відремонтував цілу купу навчальних закладів - просто, як людина. Тому якось дивно ставити питання про те, наскільки правильно чи ні вони розпорядилися власними коштами.

СПЕЦКОР: А чому ваша фракція, приміром, не виступає зі своїми заявами щодо тих чи інших політичних рішень Дніпропетровської міської ради, які в принципі є поза предметом її компетенції, зокрема як це було щодо Косова - на підтримку територіальної цілісності Сербії.

- В міськраді склалася певна конфігурація, співвідношення сил. Можна було б подати якісь пропозиції, але вони б природно не набрали необхідної кількості голосів. В даному випадку більшість проголосувала так, як захотіла. Позиція, що це голосування (стосовно Косова) поза предметом компетенції міськради була тоді висловлена. А депутати від Партії регіонів наполягли на внесенні цього пункту в порядок денний. Що можна було зробити, аби запобігти цьому? Нічого.

СПЕЦКОР: Чому б тоді вашій фракції у відповідь не було внести пропозицію на тій сесії або ж на наступних про включення в порядок денний голосування з прийняття заяви щодо засудження регулярних антиукраїнських висловлювань з боку російських посадовців, того ж Лужкова, наприклад, які ніяк інакше ніж зазіханням на територіальну цілісність України розцінити не можна. А то виявляється, місцеві депутати далеку Сербію жаліють, а як щодо рідної України та ворожої поведінки до неї з боку найближчого сусіда - Росії? Зрозуміло, що ініціатива не пройшла б - не набрала відповідної кількості голосів, але в такий спосіб була б заявлена патріотична позиція фракції "Наша Україна"! Це був би політичний крок, як на мене, цілком прийнятний в цій ситуації, який би знайшов розуміння і підтримку з боку виборців і це б спрацювало на авторитет "Нашої України", сприяло б підтримці чи збільшенню симпатій до неї помаранчевого електорату!

- У вас дещо дивна логіка. Ви щойно сказали, що регіонали не праві, коли проголосували з приводу Косово, а самі зараз виступаєте за ініціювання розгляду питання, яке теж не є компетенцією міської ради. Тобто виходить, якщо регіонали порушують, то тоді і іншим - теж можна? Як на мене, то це порочна практика... Якщо зараз хтось піде битися головою об стінку, то що, і мені бігти - ставати для цього поруч?

СПЕЦКОР: В залежності від цілі, що переслідується цим актом...

- Незалежно від цілі - не піду в жодному разі!

-------------
* Працюючи з диктофоном під час написання статті, несподівано спіймав себе на тому, що названого Міносяном прізвища "Гусейнов" немає серед членів фракції "Нашої України". Прослухав плівку ще декілька разів: "нашоукраїнець" чітко говорить: "господин Гусейнов". То про якого ж Гусейнова мовить Міносян? В міськраді такий депутат є: Гусейнов Володимир Габілович - він цілком реальний, але ж... з Блоку Лазаренка! Може Міносян переплутав Гусейнова зі своїм колегою по фракції Аслановим Хафізом Сабіровичем? Й справді можна заплутатися. Хоча з іншого боку за два роки депутатства народний обранець мав би якось запам'ятати своїх колег по фракції, де окрім нього самого ще тільки шестеро. Якщо ж Міносян не помиляється і називає це прізвище свідомо, то тоді незрозуміло, чому "нашоукраїнець", говорячи про здобутки своєї фракції, називає представника іншої. Може це сигнал до того, щоб оновити не 5 депутатів, а всіх "нашоукраїнців" в міськраді? Для профілактики.

spetskor.dp.ua

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Суддю-сепаратиста з Криму на посаді не відновлено!Чергова судійська зрада не відбулася! Але, на жаль, це ще не перемога..Пам'ятаєте "вибухове" затримання відвертого сепаратиста, а за суміцниством судд...
Анастасія ГОРЯЧА

До Дня Збройних сил України

Сьогодні країна відзначає День Збройних сил України. На п’ятому році війни гостро відчувається необхідність віддати шану Героям, які врятували незалежність нашої країни у 2014 році і продовжують...
Про такі випадки складають легенди. Сам я подібного ніколи не бачив, але Древні з нашого депо розповідали, що трапляється це приблизно один раз на 30 років.Я їхав за маршрутом № 19, нічого не передвіщ...
На жаль, ми ще не здатні усвідомити усього масштабу агресивних дій Росії проти України. І навіть на Азовському та Чорному морі. Це через своє "сухопутне" мислення. Ось перед вами усі об'єкти, захоплен...