App Store Google Play

Бажаю, щоб у домівках городян було тепло і затишно!

20.12.2007 21:10
 Це інтерв'ю є першим із цілого циклу інтерв'ю-знайомств з обличчями ГРАДу. Починаємо ми розмовою з головою асоціації "Наш дім", яка об'єднує голів житлово-будівельних кооперативів та об'єднань співвласників багатоквартирних будинків - Хоботом Павлом Васильовичем. Питання для цього інтерв'ю формулювалися переважно дніпропетровцями - відвідувачами інтернет-форумів. Сподіваємося, ця практика стане постійною, адже саме таким чином, відповідаючи на запитання, які цікавлять читачів, ми зможемо найбільш ефективно доносити свої думки, висвітлювати  діяльність ГРАДу та співпрацювати з активними і небайдужими мешканцями міста.

Отже, Павле Васильовичу, з анонсу інтерв'ю ми дізналися, що одним із своїх пріоритетних напрямків роботи Ви вважаєте "впровадження системних змін до місцевого законодавства з метою спрощення режиму роботи і підвищення ефективності господарювання для організованих співвласників житла в місті". Будь ласка, поясніть нашим читачам які саме зміни і до якого місцевого законодавства може вносити громадська організація, якщо вона не має своїх представників в депутатському корпусі?

Звичайно, для вищої ефективності роботи краще мати своїх представників в депутатському корпусі, але досвід нашої організації свідчить про те, що можна працювати і без цієї умови. Існують такі форми впливу на владу, як громадські слухання, як колективні звернення, як просто нормальний конструктивний діалог. В більшості питань ми знаходимо спільну мову і з комісією з питань ЖКГ міської ради, і з управлінням житлового господарства, і з районними радами.

Завдяки такому взаєморозумінню, на сьогодні ми можемо похвалитися досягненнями у вирішенні цілої низки  питань, основними з яких є:

- виділення з міського бюджету коштів на капітальний ремонт будинків ЖБК та ОСББ, причому ця практика діє з 2004 року і досьогодні, а сума видатків цього року становить 2 мільйони гривень

- щорічне звільнення ЖБК та ОСББ від сплати податку на землю;

- прийняття в цьому році нового порядку передачі будинків з балансу КЖЕП на баланс ОСББ, що дозволило розблокувати цей процес у місті.

Сьогодні однією з найбільш болючих тем для дніпропетровців є чергове підвищення тарифів. Як Ви вважаєте, чи є обґрунтованими спроби міськвиконкому підняти тарифи на обслуговування житла з 0,60 грн. за квадратний метр до 1,30 грн.? І як Ви оцінюєте заперечення необхідності цього кроку з боку депутатів міськради - як піар-крок, чи як обґрунтовану позицію?

Саме питання підвищення-непідвищення тарифів є непрофесійним та маніпулятивним. Якщо хтось, чи житловики чи депутати, хочуть покращити якість послуг з житлового сервісу, то тоді мова має йти не просто про тарифи, а про принципово інше управління житловим фондом міста - наприклад створення сприятливих умов для ОСББ та приватних керуючих компаній (ЖЕКів). Такі думки вже, дякувати Богу, проскакують, але ще не переходять в якість системних рішень. От власне, для вирішення таких, глобальних, питань справді потрібні власні представники у депутатському корпусі.

В той же час в підвищенні тарифів бачу позитив, бо, в такий, хоча і дещо неприродній, але ефективний спосіб, все більше мешканців багатоповерхівок усвідомлюють свою відповідальність не лише за свою квартиру, але і за будинок в цілому, тобто починають відчувати себе його господарями. А краще за самого господаря господарювати в будинку ніхто не буде.

Дійсно, бути господарями власних будинків ми поки що лише вчимося, адже це відносно нова для дніпропетровців практика. А скільки на сьогодні у місті існує ОСББ та ЖБК, які з вами співпрацюють?

Близько сотні.

Чому так мало, на Ваш погляд?

Я не думаю, що це мало. Головне, що люди усвідомили свою відповідальність, прийняли рішення і об'єдналися в організацію. Голови ОСББ та ЖБК так само усвідомили, що разом ефективніше вирішувати спільні питання з владою та комунальниками, як в свій час це усвідомили жителі їх будинків. Тобто це вже вищий рівень самоорганізації населення.

Розкажіть докладніше про  переваги того, що мешканці будинку об'єднуються в співтовариства власників? Існує думка, що в разі виходу із ЖЕКу з'являються проблеми з оплатою та замовленням послуг комунальників і з вирішенням поточних проблем: виклик  електрика, сантехника, ліфтера і таке інше. Отже, чого ж більше від об'єднання мешканців - головного болю чи все ж таки користі?

Я думаю, що переваги ОСББ перед ЖЕКом очевидні, враховуючи рівень комунального житлового сервісу у Дніпропетровську. Для кого неочевидні - можуть порівняти стан під'їздів будинку ЖБК (ЖБК тому, що вони довше господарюють, ніж ОСББ) з середньостатистичним „жеківським" будинком.

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це, в першу чергу, юридична фіксація права спільної сумісної власності на будинок. Справа в тому, що власник житлового та нежитлового приміщення в багатоквартирному будинку автоматично є і співвласником будинку в цілому - конструктивних елементів, місць спільного користування, технічного обладнання. Виходячи з цього ОСББ має бути створене в кожному будинку.

Якщо ж ОСББ у будинку не створене, то дуже легко здати в оренду підвал без згоди мешканців, на даху поставити антену мобільного зв'язку так само без їх згоди, а у дворі побудувати торговий комплекс, адже  прибудинкову територію може відвести фактично лише ОСББ.

Інша справа - хто та як буде управляти та утримувати будинок: або ОСББ самостійно, або той самий комунальний ЖЕК, або комерційна структура. Чи важко порядкувати самостійно - залежить від людей, які взялися за цю справу, та від самих мешканців. В будь якому разі, на мою думку, цей шлях є значно ефективнішим, ніж ходити сваритися (або не сваритися) з ЖЕКом та очікувати, коли він щось зробить.

А яким чином людина, яка мешкає в будинку, який належить до ЖЕКу, може відмовитися від його послуг?

Через створення ОСББ. Теоретично можна обійтися і без ОСББ, але краще свою енергію використати на конструктив ефективного управління власним будинком

 

Можливо однією з причин такої низької активності об'єднання мешканців в ОСББ є брак інформації і необізнаність в деталях. Яким чином висвітлюється діяльність вашої асоціації?

За формою ми - більше корпоративна організація, тобто націлена на вирішення питань, в першу чергу, своїх членів - жителів ЖБК та ОСББ. Коли люди дозрівають, що їм потрібна якась допомога, то вони нас знаходять. Щоправда, в 2008 році ми збираємось провести широку кампанію з реклами своєї організації серед всіх кооперативів та кондомініумів міста.

 

Ще одне запитання, яки завжди цікавить недовірливих дніпропетровців: зазвичай, коли мова йде про громадську організацію - виникає логічне питання: хто її фінансує? Чи можете Ви назвати джерела вашого фінансування?

Так, звичайно. Ми цього не приховуємо. На сьогодні джерелами фінансування Асоціації є виключно членські внески

Ваша асоціація існує більше 5 років. Що вас привело в ГРАД? Яка ваша функція у цьому громадському об'єднанні?

Асоціація „Наш дім" була одним з співзасновників ГРАДу. В цій структурі ми об'єдналися разом з іншими організаціями міста, такими, як Форум порятунку Дніпропетровська, газетою „Лица" та іншими, щоб спільно сприяти якісним перетворенням в усіх сферах життя міста, але так, щоб вони максимально повно відбивали інтереси членів територіальної громади. Відповідно Асоціація „відповідає" за свій профільний напрям - житлово-комунальний

Чи поділяєте Ви ідею дніпроцентризма? Що вона для Вас є?

Дніпроцентризм я розумію, водночас, як місцевий дніпропетровський патріотизм і як ідею певного месіанства нашого краю. Справді, наш регіон - це своєрідне серце України, що прокачує через себе і інтелектуальні, і фінансові, і культурні потоки. Такий свій патріотизм і свій месіанізм має бути в кожному регіоні України, щоби наша країна в цілому гармонійно розвивалася.

Розкажіть будь ласка про Ваш громадсько-політичний шлях, адже ми пам'ятаємо, що Ви були одним зі спікерів партії "Реформи і порядок" в Дніпропетровській області?

Політичною діяльністю я почав займатися з 1994 року, ставши членом Конгресу Українських Націоналістів. В 2002 році став членом ПРП, був головою виконкому міської організації та членом ради обласної організації ПРП. Сьогодні - позапартійний, бо політика, як засіб маніпуляції, перестала мене цікавити. Зараз з задоволенням займаюся громадською роботою. Це - справді моє.

Але рамках Вашої громадської діяльності чи співпрацюєте Ви особисто, або ваша організація з якоюсь із політичних партій або блоків, представлених в нашому регіоні?

З юридичними суб'єктами - не співпрацюємо, працюємо з окремими депутатами - і від КПУ, і від БЮТ, і з іншими, бо насправді не важливо, хто вирішує проблему - головне, щоби вона була розв'язана.

Чи підтримуєте Ви ідею проведення позачергових виборів до міської ради?

По-перше, якщо це  рішення буде прийняте на референдумі нашої територіальної громади, по-друге, вважаю за необхідне дещо доопрацювати виборче законодавство - зробити списки відкритими. Тоді „перевибори" матимуть більший ефект.

Я думаю, що читачам буде корисно знати, куди звертатися у разі, якщо вони "дозріють" до створення ОСББ, впевнена, що такі вже є, але можливо не знають з чого почати. Дайте, будь ласка, координати міської і районних організацій Вашої Асоціації, куди можна звернутися за порадою?

Разом з громадською організацією „Громадянська дія" в її приміщенні за адресою: вул. Міронова, 20 ми організували спільний Консультаційний центр з житлово-комунальних питань.

Прийом з питань ЖБК та ОСББ відбувається щовівторка з 15.00. до 17.30. (тел.788-42-75).

Мої колеги з „Громадянської дії" проводять консультації з усіх житлово-комунальних питань та з питань будинкових комітетів так само щовівторка та щочетверга з 13.00. до 17.00. (тел.744-58-90).

З районними організаціями Асоціації можна зв'язатися так:

- Амур-Нижньодніпровський район - Іванченко Сергій Іванович (тел.785-82-14)

- Ленінський район - Стежка Наталія Павлівна (тел.788-27-95).

 

І оскільки наше інтерв'ю можна вважати передноворічним, що б Ви побажали дніпропетровцям у новому 2008 році?

Бажаю моїм землякам у наступному році жити в Добрі, в Любові, в Щасті та в Радості. Щоби у домівках було тепло та затишно, щоби робота була лише улюбленою, „друга половина" - лише коханою, діти - розумними та радісними, батьки - лагідними та забезпеченими, щоби гроші легко та з різних джерел приходили у наше життя.

Дякую! Вам в свою чергу бажаю успіхів в Вашій надважливій справі, побільше свідомих мешканців і відповідальних депутатів!

Шановні читачі! Якщо ви не встигли задати своє питання, або  у вас виникли додаткові питання до Павла Хобота, або з'явилося бажання обговорити інтерв'ю і подискутувати, запрошуємо зробити це в форумі. Павло Васильович обіцяв відповісти на всі запитання і обговорити всі пропозиції та зауваження стосовно діяльності асоціації "Наш Дім" і не тільки.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Анастасія ГОРЯЧА

Прокидайтеся та дійте!

Типова картина типової української родини. Ранок, чоловік та дружина мовчки збираються на роботу. Швидка кава та сніданок. Діти зазвичай неохоче збираються до ненависної школи, а влітку прокидатись на...
Уже кілька тижнів на фейсбуці йде масова хвиля запитів на "дружбу" від явних ботів. Це не дивно - попереду нас чекають два роки гарячих виборів, - ми будемо обирати Президента, парламент, а потім ще м...
Музика, церква і спорт вже були "поза політикою". Тепер пан Медведчук вирішив додати в аполітичний список ще й кіно.Як бачимо, за планом вся наша культура повинна бути поза політикою. Поза українською...
Ярема ГАЛАЙДА

Про Махна

Сварять та лають того Нестора Івановича наші націоналісти-державники, женуть і в хвіст, і в гриву. Та от у мене він, чомусь, викликає симпатію. Мо’ через душевну спорідненість?Та і в більшості н...